Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екранните деца

Диди Костова представя рубриката „Ние, родителите“, която е съвместна продукция с Биляна Котева от „1 наум“. Съботната ни тема ще бъде „Митове и истини за децата и екраните“. Какво е влиянието на екраните върху развитието и поведението на децата? Как се отразяват екраните на мозъка, на съня, на храненето, на поведението…? Има ли оптимално или относително подходящо време, в което децата могат да бъдат пред екрани? Кога е редно да бъдат въведени екраните? И в днешните технологични времена не е ли изкуствено ограничаването им?

Първо да чуем самите деца какво мислят по темата в анкетата в 29 ДГ "Слънце":

Георги: "зомбирам съм от таблета, не е полезно, болят ме очите". Радослава: "гледам филмчета до през нощта". Мартин: "вече ми е взет таблета за цяла година, защото и аз съм зомбиран като Георги". "Ако нямаме таблет можем да си играем навън с приятели. Строим с конструктора. Ще си играем с брат ми, със сестра ми, ще е супер."

Диди:

"Кръстихме това "Ние, родителите" - целта ни е да срещаме родители и бъдещи родители със специалисти, които да отговарят на въпросите във ФБ страницата ни всеки понеделник на живо. Децата се залепват за екраните и какви са методите да ги откъснем от тях? Колкото по-напред оставим срещата с екрана, толкова по-добре!"

Доколко е обратимо е негативното въздействие на екраните? По темата се включва психологът Стоян Везенков - доцент по неврофизиология, доктор по невробиология, магистър по ерготерапия и молекулярна биология, сертифициран неврофийдбек терапевт, автор на книги и специалист с несравними и комплексни познания в областта на детското развитие и поведение и не само:

"Колкото по-рано започва едно дете с екранна дейност, толкова по-голям е рискът за здравето му. Създават се модели, които компрометират по-нататъшното му развитие. Става дума за около едногодишна възраст.. Зависимостта е друг аспект и няма възраст, предпазена от риск. Проблемът е подценяван. Детето не може да използва виртуалната реалност като инструмент, както ние с вас.
Няма подготвени специалисти, които да осъзнават интимните механизми в детското телце и психика, за да се осъществи интервенция за връщане. 
Родители ми носят ЕЕГ, правено на техни деца, когато са гледали филмче. Дори и невролозите не са обръщали внимание на това заспиване на фронталната кора, не си дават сметка, че това не е истинско ЕЕГ. 
Сензорните системи на децата трябва да бъдат възпитани с естествени източници на звуци. Децата трябва да имат връзка с реалните предмети. Има проблеми с хранене и съня при живот във виртуална среда. Проблемите са незабележими, но се натрупват. Зрителната и слуховата система не са достатъчни, вегетативните системи са не по-малко важни, реално екранът уврежда именно тях.
Компютърът е продължение на интелекта, не го замества. Ако вземете екрана на детето и то прояви първи признаци на зависимост, трябва да се вземат крути мерки. Ако не иска нищо друго да прави без награда - това е опасен капан."
Проследете темата и в нашия Фейсбук




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Пропуснати ползи заради лоша регулация в здравеопазването

Близо 90% от от пациентските организации у нас не се чувстват пълноценно представени при формирането на политики в здравния сектор, сочат данни от анкета на Националния алианс "Редки болести България". На 17 септември – датата в календара, която се отбелязва като Световен ден за безопасността на пациента, Мрежата на гражданските организации на..

публикувано на 17.09.24 в 19:31
Венелина Николова

Венелина Николова директор на 125 СУ: "Първият учебен ден винаги е празник"

В предаването "Добър вечер, София" гостува госпожа Венелина Николова – директор на 125 СУ "Боян Пенев"  с която разговаряхме за символиката на празника в датата 15 септември. "Приемам 15 септември като истински празник, за мен той винаги е бил такъв и въпреки, че не е отбелязан в българския календар като празник, той е празничен ден за..

публикувано на 17.09.24 в 18:25

Ново издание на Книга на фамилния бизнес в България

Излезе ново издание на Книга на фамилния бизнес в България. Фирмите, включени в Книгата на фамилния бизнес, идват от различни индустрии, нареждат се сред пазарните лидери, показват значителен растеж във времето и имат амбиция за развитие на международните пазари. Общото между всички тях е и, че бизнесът им е успял да надживее няколко кризи, а..

публикувано на 17.09.24 в 18:00

Христомир Сърбинов: Фокусът на I Am Sofia е обърнат към хората, за да събере богатството на нашия град

Чрез откритото мобилно студио на Радио София, продължаваме да се срещаме с личностите свързани с културния живот на града. Основен акцент в днешните празнични срещи е фестивалът IAm Sofia и събитията които ще бъдат представени в неговата програма. Христомир Сърбинов е човекът, който решава да създаде този фестивал, в който да обедини..

публикувано на 17.09.24 в 16:51

"ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира за пети път

Конкурсът "ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира своето 5-то издание в България. През септември и октомври 2024, в рамките на събитието ще бъдат организирани семинари по екологични политики на общините и ще бъдат прожектирани поредица от филми за околната среда, отворени за всички с вход свободен. Посолството на Франция в България и..

публикувано на 17.09.24 в 15:25

София отбелязва своя празник

В деня, в който Православната църква почита светите великомъченици Надежда, Вяра, Любов и майка им София, и на който градът ни отбелязва своя празник, жители и гости се стекоха, за да присъстват на церемонията по издигане знамето на столицата, която се състоя на площад "Св. Александър Невски". По-рано Столичният общински съвет проведе..

публикувано на 17.09.24 в 15:06

"Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги" ще възродят разказваческия дух

Поредната среща с участник във фестивала I Am Sofia, който ще оцвети следващите дни в нашия град. Той е Стефан Касев, който участва във фестивала с форматите "Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги". "Два формата, които се завръщат под някаква форма. Зад "Писатели без книги" стои колегата Нинко Кирилов. И двата са насочени към разказване..

публикувано на 17.09.24 в 15:05