Авторите на песни като аптекари не е концепция, измислена от есперанса спалдинг (отскоро тя пише творческия си псевдоним с малки букви), въпреки че е заглавието на последния ѝ концептуален албум “Songwright’s Apothecary Lab”. Музиката и шаманството още от древни времена са били свързвани и с лечителство.
Колкото до джаза и неговите целебни свойства, в далечната 1988 една от първите интервюирани от мен големи звезди, френският цигулар Жан-Люк Понти ми сподели, че получава писма от почитатели, които му благодарят за терапевтичния ефект на неговата музика. В последствие се появиха множество албуми със сходна тематика, сред които няма как да не изтъкнем “Medicine Music” на Боби Макферин - лично за мен нещо ненадминато в желанието на някой джазмен да се изявява и като лечител.
По време на пандемията, есперанса спалдинг намери своя отговор за какво служи една песен в такива времена. И то не къде да е, а в Харвард, където създаде и курира творческа лаборатория, на която кръсти албума си. Там тя търси интердисциплинарен подход и проучвания на невролози и етномузиколози, както и на практикуващи лекари по въпросите, свързани с музикално лечение на травми и различен вид заболявания.
За темите в своята творба, есперанса твърди, че е търсила мнението на различни изследователи и най-вече лекари - особено за практическите ефекти от различните ѝ композиции. В повечето случаи, поне според спалдинг, те имат своето психологическо приложение, но дори и тя предупреждава, че не са решение.
Далеч съм от мисълта, че слушайки албума ѝ, вие бихте се самоизлекували от някои от посочените от нея проблеми. Има композиции, в които наблягайки върху репетитивността на една честота или на една формула или стигайки до дисонанс, може да бъде дадено научно обяснение, защо именно в такъв или друг случай биха имали някакъв ефект. Напоследък концептуалността продава включително и в джаза, а специално есперанса с този си проект залага и на мърчандайзинга, който върви заедно с почти всяка от 13-те ѝ „ФормУели“. Тоест, ако искате да усилите ефекта от слушането, купете си за 25 долара от сайта ѝ едно бижу-амулет под формата на ухо.
Далеч сме от мисълта музиката на есперанса да ви я предлагаме по начина, по който тя желае, за да достигне до всеки един от нас. Но дори и да достигне, това не значи, че всичко би ни докоснало. Подборката ни е от нещата, свързани с любовта и с концепцията на „Слънчев джаз+“: повече слънце и повече положителни емоции в живота.
Премиерно излъчване - петък, 15-и, след новините в 23.
Кони Френсис - една от най-големите поп звезди на 50-те и 60-те години, е починала на 87-годишна възраст, пише Ню Йорк Таймс, цитирани от БГНЕС. Новината беше потвърдена от дългогодишния ѝ приятел и президент на "Concetta Records" Рон Робъртс, в публикация във Facebook, която бе споделена и от официалната страница на Франсис. „С дълбока тъга и..
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18 юли. Операта от Панчо Владигеров с либрето от Николай Лилиев по театралната пиеса на Фани Попова Мутафова "Балдуиновата кула" е символична за Старозагорската опера, която през 1975 година отбелязва своята..
Софийската филхармония предлага през лятото богата програма с изявени представители на класическата музика. Филхармонията ще бъде музикален домакин на фестивала Pravets Art Nights . Правец ще се превърне в сцена на изкуството под открито небе. Между 18 и 20 юли на езерото и на централния площад на града, ще се състои юбилейното 20-ото издание на..
Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли. Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..
На 1 юли от 20.00 ч. на площада пред НДК ще се състои концерт на легендарния Оркестър на Дюк Елингтън, който се организира от Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в партньорство със Столичната община, а входът е свободен. Създаден от един от гениите в историята на джаза – Дюк Елингтън, оркестърът и до днес пази духа на неговата..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера. За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция на..
В ловешкото село Кърпачево тази вечер се открива 11-ото издание на фестивала "Jazz под звездите", който се организира от сдружението "Деветашко плато" и събира изтъкнати български музиканти. Идеята на фестивала е да оживи и популяризира Деветашкото плато и деветте села в нето като интересна и привлекателна туристическа дестинация, поясни..