Софийската Телефонна палата е изградена по проект на Станчо Белковски и Борис Йолов. Строежът ѝ започва през 1938-1939 г. и е окончателно завършен едва през 1949 г. Това е първата сграда на телефонна палата, но по-късно такива сгради са построени и в други големи градове на България.
На мястото на днешната ул. „Ген. Гурко“ №4 преди около век е имало девическа гимназия, разказа пред Радио София урбанистът Здравко Петров.
За участие в конкурса са поканени определени архитекти. Белковски печели с това, че видът на сградата много добре се вписвала със съседната – на пощата.От другата страна на ул. „Ген. Гурко“ е трябвало да бъде изградена нова сграда на общината, която се предвиждало да бъде в подобен стил.
Сградата на Телефонната палата (БТК) беше купена през 2017 г. от бизнесмена Васил Божков за 17,3 милиона евро чрез дружеството „НГ Пропърти“. Идеята беше тя да се превърне в мнoгoфyнĸциoнaлнa cгpaдa c излoжбeни плoщи, oфиcи и тexнoлoгични пoмeщeния.
През 2020-а от Дубай Божков съобщи, че върху сградата е наложен запор заради невнесен ДДС „от евентуалните бъдещи приходи от продажба на билети“.
„В такъв случай ощетеното лице следва да се запознае с мотивите и обстоятелствата, заради които е поискат запорът и след това евентуално възбраната да бъде обжалвана“, коментира пред Радио София адвокат Любен Димитров.
Докато няма влязъл в сила ревизионен акт, който да потвърждава такива задължения, по-нататъшни действия няма да се предприемат. В момента са възбранени отделни обекти от сградата, така че ако се наложи, може само части от нея да бъдат продадени и „осребрени“.
В момента Божков не е лишен да я ползва като стопанин, но не може да се разпорежда с нея като собственост.
Тази седмица коментатори във "Форум“ са Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН и политологът, и председател на Националния младежки форум Атанас Радев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те дискутираха по различни теми от деня: - Ръст на заплатите с 65% не стига или защо няма шофьори за градския транспорт - Подкрепата в..
Вълна от състрадание отприщи загубата на живота на трите щъркелчета на най-известната щъркелова двойка у нас - Драго и Драга от с. Драгушиново. Изминалите дни, в които се наблюдаваха обилни валежи и ниски температури, доведоха до смъртта на малките. От Българското дружество за защита на птиците посочиха, че все още има малка вероятност..
Темз Арабаджиева представи едно от най-търсените заглавия на Пролетния панаир на книгата - най новата книга на Фредерик Бакман, познат на българския читател с книги, сред които “Човек на име Уве“. Магията на писателя остава неразгадана, но едно е сигурно, читателят винаги е докоснат от написаното. Последният му роман “Моите приятели“ се..
За талантливите деца, които свирят на ударни инструменти, разказаха техните преподаватели Радосвет Кукудов и Снежина Богданова в предаването “Радиокафе“. Перкусионен ансамбъл “Ритъм“ е създаден от Радосвет и Снежина, от деца, възпитаници на Музикално училище “Любомир Пипков“ в София. Те са участвали в множество продукции на..
Само с няколко клика в интернет можем да се сдобием с лекарства от различни сайтове или страници в социалните мрежи за продажба на вносни лекарства, най-често от Турция. Описанието приканва клиентите с фрази като "По-ефективни и евтини лекарствени продукти“ или пък "По-достъпни цени на широка гама от лекарствени продукти“. Споменава се, че не..
Канина Крисалис е завършила Американския университет и интензивна програма по творческо писане в Университета в Бостън. Точно това я кара да напише дебютния си роман "Нектар" на английски. "Като започнах да пиша, аз въобще не мислех за момента с публикуването. И тъй като съм учила в Щатите творческо писане, просто така ми идва писането", разказва..