Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В книгата „Смущения в човешкото мислене“

Учени съветват да намалим случайните фактори при вземането на важни решения

Снимка: Архив

Лекарите по-лесно предписват антибиотици следобед, отколкото сутрин. Съдиите се влияят в работата си от това, дали техният любим отбор е победил в последния мач, дали детето им е имало рожден ден и дори от времето – дали е слънчево или дъждовно.

Всичко това показва как различни фактори въздействат на човешкото поведение. А това като тема са си поставили авторите Даниъл Канеман, Оливие Сибони и Кас Р. Сънстейн, написвайки книгата „Смущения в човешкото мислене“.

Преводът е дело на доц. Росен Люцканов, преподавател в Нов български университет.

По думите му авторите са възможно най-големите учени по тази тема.

Ако си представим истината като мишена, има системни и случайни грешки, които отклоняват пушката ни. Повечето психолози изследват системните грешки. Но именно причините за случайните отклонения са предмет на тази книга, обясни доц. Люцканов. И допълни, че не бива да омаловажаваме ефекта и последиците на тези грешки в мисленето и поведението, дори и да ги възприемаме като случайни.

„Когато използваме формално правило, което не е засегнато от случайни отклонения, тогава на преден план излизат другите грешки, обусловени от отклоненията, пристрастията и предразсъдъците. И стават опасни“, посочи преводачът.

Книгата предлага работещ и ефективен алгоритъм, наречен „Протокол на опосредстваните оценки“. В него намират място както формалните правила, така и нашата интуиция.

Съветите на авторите са при важен въпрос да вземаме решение като се стремим максимално да намалим случайните отклонения. Техните последствия могат да се отразят не само лично на нас или институцията, в която работим, но и на обществото.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова с доц. Люцканов.


Кои са авторите
  • Даниъл Канеман е заслужил професор по психология и публична администрация в Университета в Принстън и носител на Нобеловата награда за икономика за 2002 г., както и на Президентски медал на свободата за 2013 г. Канеман е член на Американската академия на изкуствата и науките и на Националната академия на науките, на Американската психологическа асоциация, на Обществото по експериментална психология, както и на Обществото по иконометрия. Носител е на голям брой награди. Автор е на бестселъра на „Ню Йорк Таймс“ „Мисленето“.

  • Оливие Сибони е професор по стратегически изследвания във Висшето бизнес училище в Париж и гост професор в бизнес училището „Саид“ към Университета в Оксфорд. Прекарал е 25 години в клоновете на „Маккинси и компания“ в Париж и Ню Йорк, където е бил старши партньор. Изследванията на Сибони, посветени на подобряването на качеството на стратегическите решения, са отразени в много публикации. Автор е на „На път сте да допуснете голяма грешка“.

  • Кас Р. Сънстейн е американски учен, юрист, специалист и в сферата на икономиката на правото и поведението. Над 25 години преподава в Юридическия факултет на университета в Чикаго.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ръст на сигналите за насилие над деца

Насилието и агресията сред децата в България бележат устойчив ръст през последните пет години, сочи анализ на фондация "Общество и сигурност", по данни от Държавната агенция за закрила на детето, Министерството на вътрешните работи и Националния статистически институт. Институциите обаче, отговорни за закрилата на децата, не разполагат с ключови..

публикувано на 23.05.25 в 11:41
Т.нар. локали бият по тъмно, но дори и на оживени места като моловете

"Локалите" са нещастни деца – тирани за родителите си, трудно им се намира коректив

Зачестилите случаи на тормоз от страна на т.нар. локали  за някои е нещо ново, вътрешният министър ги нарече феномен, но аз от 10 години назад алармирам обществото с факти за него. Макар и да сме закъснели, трябва да се изработи законодателство за децата, да научим жертвите на превенция . Това коментира пред БНР-Радио София..

публикувано на 23.05.25 в 09:30

Слънчево, а следобед и с облаци

Днес ще бъде предимно слънчево. След обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на много места ще има краткотрайни, временно интензивни валежи от дъжд. В Дунавската равнина, Предбалкана и Източна България валежите ще са значителни и придружени с гръмотевици. Вятърът ще остане слаб, от южната четвърт и температурите ще се повишат..

публикувано на 23.05.25 в 07:15
Столичната община.

Столичната община наложи глоби за над 163 хил. лв. на 3 сметопочистващи фирми

Столичната община наложи глоби в размер на 163 652,25 лв. на фирмите "Зауба" ЕАД и ДЗЗД "Грийн Партнърс - БКС", съобщиха от пресцентъра на Общината . Глобите са за публично разкриване на конфиденциална информация в нарушение на сключените договори с "Московска" 33. От Общината посочват, че публичното оповестяване на подобна информация е нарушение на..

публикувано на 22.05.25 в 18:13

"Форум", 22.05.25: Предизвикателствата пред дигиталната среда, в която растат децата

Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са Адриана Диканчева и Никола Атанасов . В днешното издание те се спряха на следните теми и поводи за разсъждения: Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) проведе днес кръгла маса "Закрила на детето от онлайн насилие" с участието на граждански организации,..

публикувано на 22.05.25 в 18:10

Приоритетите на Община Долна баня според приетия бюджет

Общинският съвет в Долна баня прие бюджета на общината за 2025 година в размер на 18 636 727  лева. Приходите за финансиране на делегираните държавни дейности са 14 059 912 лв., а за местните дейности - 4 576 815 лева, посочи пред БНР-Радио София кметът Владимир Джамбазов. Капиталовите разходи в размер на 2 105 249 лева. За..

публикувано на 22.05.25 в 16:55

С промени в закона може да се стимулира донорството на репродуктивен материал

Въпреки добрите резултати, които показва статистиката, желаещите да бъдат донори на репродуктивен материал (яйцеклетки) продължават да са в пъти по-малко от хората, които имат нужда от тях, съобщават с тревога от фондация "Майки за донорството". Семействата с репродуктивни проблеми в страната се увеличават. Инвитро клиниките в България..

публикувано на 22.05.25 в 16:24