Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Ал. Христов: От ДПС издигат свой кандидат-президент, за да заявят, че още са фактор

Феноменът „Цецка Цачева“ няма да се повтори, убеден е комуникационният експерт

Доц. Александър Христов
Снимка: Ани Петрова

След политическата пролет и лято, можем да очакваме активна политическа есен. Като активност президентските избори ще се допълват с парламентарните, прогнозира пред Радио София доц. Александър Христов от от Центъра за анализи и кризисни комуникации.

„Логично е да предположим, че ако в една година има няколко пъти избори, всеки следващ вот интересът и активността ще спадат. В момента обаче обществото е достатъчно силно енергизирано и динамиката в електоралната подкрепа е достатъчно интригуваща в хода на предизборния период.“

По думите на Христов трите силни кандидат-президентски двойки (Радев-Йотова, Герджиков- Митева и Панов-Касимова) са достатъчно условие за интересни избори, въпреки другите маргинални претенденти.

„В политическите формации се забелязва спад в самонадеяността, увеличават се инвестициите в дейности и кандидати с потенциал. Феноменът „Цецка Цачева“ няма да се повтори.“

Според експерта по-правилно е да се издигат непартийни кандидати и от инициативни комитети, за да може да не се ограничава кръгът от избиратели.

Проф. Герджиков още в началото се обвърза с подкрепата от ГЕРБ и трудно ще се излезе от тази асоциация.

През последната година се видя, че мнозина искат да избутат ДПС в ъгъла.
От движението са наясно, че техният кандидат няма да бъде избран за президент, но от формацията дават сигнал към електората и към другите партии, че продължават да отстояват мястото си сред активните политически сили, да бъдат фактор, с който останалите трябва да се съобразяват.

Нормално е и сред академичната общност да има хора, които се интересуват от политика и заявяват подкрепа. По-важното е политиката да не влезе в университетите, преподавателите да не слеят пристрастията си и научната си дейност, отбеляза още доц. Христов.

Според него социологическите проучвания засега показват, че от една страна след изборите е възможно да се повтори трудната ситуация и невъзможността за съставяне на правителство. От друга страна обаче декларациите на основните политически играчи подсказват готовност за повече търсене на сътрудничество и коалиции.

Комуникационния експерт обърна внимание на тенденцията в листите да бъдат включвани инфлуенсъри, които да действат като ракета-носител и като магнит за гласове. Това се забелязва и в партийните листи за предстоящите избори.

Колкото до гласовете от чужбина, очаква се и сега те да бъдат за „Демократична България“ и „Има такъв народ“.

Чуйте целия разговор на Катя Василева с доц. Христов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Александровска болница възстановиха бъбречните трансплантации от жив донор

Първата успешна операция за тази година бе извършена от екипите  на проф. Маринчо Георгиев и проф. Красимир Янев от Клиниката по урология на Александровска болница .  Благодарение на успешната трансплантация 31-годишна жена от Плевенска област получи втори шанс за живот . Неи н донор стана 54-годишният ѝ баща , като и двамата са в отлично..

публикувано на 05.11.24 в 15:46

Гарантира ли БДС, че консумираме български продукти?

Марката „Български държавен стандарт“ (БДС) гарантира единствено и само производството на кисело мляко или бяло саламурено сирене на територията на България. Суровината обаче, дали под формата на фуража, с който се хранят животните или млякото, от което се произвежда готовия продукт, доста често е внос от чужбина. Това коментира Симеон..

публикувано на 05.11.24 в 15:45
Сирма Желева, изпълнителен директор на Българска Асоциация Кръгов Текстил

Сериозни предизвикателства пред бизнеса с текстил втора употреба

Европейска организация на рециклиращата индустрия и Европейска организация за управление на битовите отпадъци, призовават за незабавна финансова и законодателна подкрепа за бизнеса с текстил втора употреба, заради задълбочаващата се криза в европейския сектор за сортиране и рециклиране на текстил . В съвместно изявление двете организации обявиха, че..

публикувано на 05.11.24 в 15:25

За шеста година фондация "Културни перспективи" подкрепя млади таланти

За шеста поредна година фондация "Културни перспективи" подкрепя млади таланти с националната стипендия "С усилия към звездите" в пет области – визуални изкуства, литература, музика, танц, театър/пърформанс. Платформата е отворена от 1 ноември, а тази година призивът на фондацията към младите артисти е "Претвори рамките!". Стипендията е..

публикувано на 05.11.24 в 14:35

В София са извършени 227 проверки на собственици на кучета

През октомври са извършени 227 проверки на собственици на домашни любимци в паркове, градини, междублокови пространства, по сигнали и други, съобщават от Столичния инспекторат. Част от проверките са извършени съвместно с полицията и служители на районните администрации и при необходимост с други институции. Следи се за носене на паспорт, поставен чип,..

публикувано на 05.11.24 в 13:47
Невена Дишлиева донесе и новата книга „Нокомис“ на Катерина Стойкова. В месеца, когато авторката е в България, ще има срещи с читатели

Романът "Обучение в покорство" на Сара Бърнстийн е като потъване в лабиринт

Още с втория си роман "Обучение в покорство" Сара Бърнстийн успява така да бъде забелязана, че да влезе в краткя списък за наградата "Букър" . Именно тази нейна книга е първата, с която читателите се срещат на български език. В отзив "The Times" описва "Обучение в покорство" като  " роман за жертви и палачи , за вината и..

публикувано на 05.11.24 в 12:40

Театър "Ателие 313" влезе в новия сезон със спектакъла "Как хубаво лошо живяхме"

Театър "Ателие 313" влезе в новия сезон със спектакъла "Как хубаво лошо живяхме", който е създаден по четири пиеси на руския драматург Людмила Петрушевска. Използвани са "Любов", "Анданте", "Чинцано" и "Три момичета в синьо". Родена през 1938 г., Петрушевска е смятана за жив класик на модерната руска литература. Първите й разкази и пиеси често са..

публикувано на 05.11.24 в 12:08