Увеличаващото се сближаване на регионите бе сякаш спряно от пандемията. Въпреки това добри примери в обратната посока не липсват. След срещата в Брюксел на Комитета по регионите разказваме за някои от тях, но не само.
Ката Туто е зам-кмет на Будапеща Тя говори за предизвикателствата и иновациите - зелени и всякакви в града в специалното си интервю за Радио София:
"Климатът и промените - най-важно в Будапеща е санирането на жилищата. Друга тема са замразените от 2009 цени на парното и тока. Не можем да вземем заем без одобрение на правителството.
Сега трансформираме други зони в зелени, отваряме пътища на ветровете. Имаме среда за движението им, но градът е затворен. Променяме инфраструктурата от сива в синя и зелена.
Имаме проект с използване на ИИ за съставяне на интерактивен 3-Д план. Засега сме го използвали за изграденото, но сега правим с него кадастър на дърветата и ни се дава информация за стойността на всяко едно, защото не знаем какво губим с отсичането само на едно дърво. Ние имаме много дървета в Будапеща, но това, което виждаме през последните 10 години, е навлизането на много нови болести върху тях и трябва бързо да реагираме, за да ги опазим и да променим обстановката, в която растат.
Надяваме се на европейска помощ за зелените пространства - искаме да върнем овцете в града и те да пасат тревата вместо да я косим и така да разнасят семената на такива зони с биоразнообразие.
Решенията, които взимаме трябва да са базирани на събиране на данни. Имаме големи групи хора в състояние на тревожност, но трябва да ги наблюдаваме в дълбочина.
Будапеща е колорит. Имаме всичко - вода, хълмове, култура!"
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..