Как аудиокнигите помагат на психическото ни здраве – интервю с Ана Клисарска и Момчил Степанов от Storytel, аудиобиблиотеката, която вече има над 200 000 заглавия както на английски, така и на български език.
Аудиосъдържанието има силно развитие в последните години и все повече изследвания доказват положителните аспекти за психическото здраве, развитието на въображението и т.н.:
"Почти 3 години съм в Storytel (Ана), и при мен ще станат 3 години. Аз съм актьор, специализиран с работа с глас (Момчил). Развитието ни е с много добро темпо, кривата расте експоненциално, това е навик, който се гради с времето. Все повече хора ни възприемат като нещо, без което не могат в ежедневието. Трудно е да намериш време за четене, а аудиокнигата е с теб, когато имаш физически активности, които превръщаме във време за себе си.
Слушах аудиокнигите за Хари Потър няколко месеца в метрото и това ме запали да поискам да го правя (Момчил). Гласът на наратора е изключително важен. Може би е 50%, има хора, пристрастени към гласа (Ана).
Когато дублираш филм, работата ти е да пресъздаваш, и то само пряката реч. Докато при книгата ти започваш от нулата. Нямаш други изразни средства. Всичко трябва да влезе в гласа ти. Да следиш кой с кого си говори. И да следиш функцията на разказвача, който създава атмосферата на книгата. Трябва да си зададеш много въпроси за него. (Момчил)
Емпирично съм доказвала, че аудиокнигите са полезни за психическото ни здраве. Те развиват тази част на мозъка, която е същата, когато четеш. Изграждането на образи, подобряването на емпатията, това помага да усетиш и съпреживееш историята. Много интимно е това нещо. (Ана)
Помагат и на правилното говорене. Много хора биха могли да се опитат да го правят. Но трябва да имат правилна дикция. Това се учи, но трябват усилия. И много работа – да четеш гладко, да знаеш ударенията, чуждиците. Зависи от жанра, актьорството помага. Записвал съм книги, където темата и жанрът са ми били чужди – с много насилие, агресия, беше голямо предизвикателство. Като диктор не мога да си позволя да бъда твърде емоционален. (Момчил)
Непрекъснато пробваме нови гласове. Слушателите искат разнообразие. Имаме поредица за деца, подходящи за Хелоуин, където героят е скелет." (Ана).
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..