Читалището не е просто културен дом. В него се усеща възрожденският дух. Доказателство за това е нашето читалище „Св. св. Кирил и Методий“ в квартал „Красна поляна“. В "Събуди се, София" това изтъкна Георгина Георгиева, и.д. секретар.
Тя разказа, че читалището е основано през 1924 г., а първата сграда е построена от самите хора. По-късно влиза и в строителните планове на Столичната община и пред 1961 г. се открива сградата, позната и днес на софиянци. Библиотеката първоначално е започнала дейността си с дарени книги, а днес е с компютризиран каталог и все още идват малки и големи да заемат и четат различни издания.
Пандемията временно е затворила школите, които привличат почитателите на фолклорните танци, рисуването, балета, музиката.
Георгиева специално изтъкна конкурса “Кръстопът на музите”, който читалището организира от 17 години.
Днес конкурсът вече е международен. Когато не е имало пандемия, се е провеждал парад на участниците по бул. “Витоша” и галаконцерт в НДК.
Още по темата ще научите от разговора в звуковия файл.
Инициативите на читалището привличат малки и големи Снимка: Facebook/ Читалище „Св. св. Кирил и Методий“
Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..
Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..
Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:
Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..
За премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..
Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..