Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Половината от населението в квартала е ромско

Иван Чакъров: Целта ми е да адаптираме ромското население в „Красна поляна“ с българското

Иван Чакъров
Снимка: Радио София

Тази седмица основната тема в сутрешното предаване на Радио София беше район „Красна поляна“. Жителите откроиха основните проблеми на територията – мръсният въздух, ромското население, осветлението в парк „Св. Св. Петър и Павел“, парк „Лебеда“.

В последния ден от седмицата в студиото гост беше кметът на „Красна поляна“ Иван Чакъров. 

„През последните 15 години, парк „Св. Св. Петър и Павел“ се превърна в много посещавано място. Втора година се борим да се направи осветление в парка“, каза Чакъров.

По думите му, осветлението ще  струва над 450 000 лева.

„Трябва да е LED осветление. По проект са предвидени 156 стълба. Досега са били 35-40“, добави кметът.

Иван Чакъров изрази надежда през пролетта на следващата година да бъде изградено осветлението и видеонаблюдението в парка.

По отношение на парк „Лебеда“, кметът на „Красна поляна“ каза, че теренът му е бил продаден в края на 90-е години. След това имотът е препродаван няколко пъти.

„Последният собственик внесе проект в НАК за довършване на строителството. Засега имаме разговори догодина да започне да завършва този проект“.

През седмицата жителите откроиха основният проблем в „Красна поляна“ – мръсният въздух.

„Красна поляна“ е един от особените райони на София. Той е особен и различен, защото в „Красна поляна“ половината население е ромско. Ако районът е 70 000 жители – 35 000 са роми и то основно съсредоточени в „Татарли“ и „Факултета“. Болшинството се отопляват на твърдо гориво – и то най-евтиното и намерено по кофи за боклук“, каза Чакъров.

Той добави, че е внесъл доклад за премахване на каруците.

„Проблемът е, че това население е по-бедно и те гледат да се отопляват през зимата на най-евтиното гориво“, каза кметът на района - „Ние се опитваме да ограничим това отопление. Полицията вече е задържала 7-8 души, които горят отпадъци.“

Иван Чакъров добави, че една от целите му е адаптира ромското население в „Красна поляна“ с българското.

„90% от чистотата, асфалтиране, плочки, косене, почистване в строителството го извършват ромите“, каза Чакъров и добави, че трябва да се работи с ромското население и да се обучава.

„Над 90% от ромските деца ходят на училище“.

По отношение на бившите Виетнамски общежития, Чакъров обясни, че през 90-е години те са били населени с роми от различни райони на София и често са ставали проблеми между живеещите във Факултета и тези във Виетнамските общежития.

„На терен в една къща живеят по 15-20 души“, каза кметът.

По отношение на мръсния въздух, Чакъров обясни, че над 200 ромски семейства участват за смяна на печките за отопление. На 270 къщи са поставени филтри за пречистване на комините.

В района има и над 930 незаконни гаража. В края на миналата година е започнало интензивното им премахване, каза Чакъров.

Вече са премахнати 350. След премахването им на техните места ще направим истински паркоместа“, каза кметът на „Красна поляна“ Иван Чакъров.

Подробности можете да чуете в звуковия файл




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристиан Сугарев

Концерт на 4 и 6 струни или как се преминава от виола на китара за една вечер

Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа  в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..

публикувано на 27.04.25 в 09:51
Празникът на община Чавдар

Празникът ни е като наш рожден ден

Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..

публикувано на 27.04.25 в 09:47
площад

Софийски разкази - из миналото на площад "Бански"

Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..

публикувано на 26.04.25 в 16:00
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо и второ

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:

публикувано на 26.04.25 в 15:00
Райна Княгиня

Адресите на любовта - Райна Княгиня

Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..

публикувано на 26.04.25 в 14:00

В "малките кутии на подсъзнанието" се развива действието на "Сън в лятна нощ"

За  премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..

публикувано на 26.04.25 в 10:45
Богдана Златева

Ако гласът, който говори, не чува гласа отсреща

Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие  от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..

публикувано на 26.04.25 в 10:41