„Хотел между тоя и оня свят“ - е една от най-поставяните пиеси на Ерик –Еманюел Шмит. Тя е най-новото заглавие от афиша на театър „Българска армия“. Премиерните представления са на 5-ти, 11-ти и 19-ти ноември от 19 часа.
Изправени пред асансьора, нагоре-надолу,героите в тази пиеса ще трябва да разкрият докрай своята същност.
Кой ще бъде пощаден? Какво ще отреди съдбата? Има ли справедливост, или краят е фатална случайност? Кой ще получи право на живот, след безкомпромисното разголване на истината?
Така с въпроси, изискващи отговор от всеки в залата, Ерик-Еманюел Шмит поставя зрителя в ситуация на участник в интерактивна игра. Натрупва пред него „ЗА” и „ПРОТИВ” за всеки от героите, играе си с техните очаквания, като котка с мишка и не пропуска да се посмее над несъвършенствата им, както и да се възхити на бляскавите им прозрения.
Брилянтния стил на автора се допълва и от необяснимата логика на живота, която не спира да поднася изненади.
В „Хотел между тоя и оня свят“ сюжетът държи изострено вниманието на зрителя като в криминален филм, в който любопитството към обратите в действието се награждава едва на финала.
Пренася ни в пространството и времето, тук и там – в един странен хотел, където персонажите правят равносметка на изминатия път. Едни признават своите заблуди, други пропускат този шанс, а за някои от тях идва просветление, осъзнаване на истински стойностното – живот без егоизъм, живот изпълнен с трептяща и чиста любов.
Независимо от сериозността на темата, Шмит надарява героите си с елегантно чувство за хумор, изразено в комичните ситуации, в които ги поставя, иронията, с която ги осветява, а не рядко и в сарказма, с който ги осъжда.
Режисьор на спектакъла е Иван Урумов, музиката е на Добрин Векилов – Дони.
Сред актьорите които участват в спектакъла са имена като Георги Къркеланов, Дарин Ангелов, Анастасия Ингилизова, Антоанета Добрева – Нети.
Чуйте още от интервюто на Катя Василева с режисьора Иван Урумов.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..