Предстоят 10 дни на Международния фестивал на портретните филми (IPFF), в които в София, Пловдив, Велико Търново и Варна ще има прожекции на „филми, включващи образи и герои, разказващи истории, разчупващи повърхността на възприятията и достигащи до сърцевината“.
„През 2020 г., въпреки трудното време, в първото издание постигнахме обогатяване с кинообмен на различни идеи. Надяваме се и тази година да сме доволни“, сподели пред Радио София Ана-Мария Сотирова, основател на фестивала.
Засега фокусът е върху късометражно кино. Филмовият портрет може да е биографичен, но може да е и документален, и художествен, дори експериментален. Възможно е филмът да е автопортрет, колективен или алтернативен портрет.
Фестивалът от 17 до 27 ноември ще протече под наслова „Да се почувстваме необичайно“. Това е обусловено както от различните кино категории на форума, така и от времето, в което живеем, допълни Джули Хаджолян, програмен директор на фестивала.
Понеже става на късометражно кино, много често авторите прибягват до експериментални похвати, за да кажат много в малкото време и с малко средства. Но от това филмът става още по-интересен, с индивидуални, субективни гледни точки, каза още Хаджолян.
В програмата се включват както утвърдени автори и герои, така и млади творци.
Сред съпътстващите събития на фестивала са фотоизложба (18 ноември в Дома на киното), - отворена дискусия, както и куиз „за портретно кино и не само“.
В София прожекциите и събитията са от 17 до 20 ноември в Дома на киното и в Културния център G8.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова с Ана-Мария Сотирова и Джули Хаджолян.
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..