Още в началото на мандата районни кметове в София са заложили искане към главния архитект на Столичната община за преструктуриране на част от районите, които са с планове отпреди 20 години.
Това съобщи пред Радио София Росина Станиславова – кмет на район „Красно село“:
„Няма как план, правен преди 20 години да изпълни потребностите на хората днес. Ако искаме правилно да направляваме процесите, трябва да започнем от това, как управляваме устройствените планове.“
Станиславова подчерта, че устройството на територията е в основата на планирането на потребностите на хората по всички теми, включително чистия въздух, паркирането, детските градини, строителството, уличната мрежа. За съжаление в София районните кметове нямат правосубектност да отговарят.
Бюджетът на район „Красно село“ за поддръжката на пътната инфраструктура е 461 000 лева. Но пътната настилка е 920 231 кв. м., а тротоарите са 599 405 кв. м.
„За да извършим добро и устойчиво планиране на тази инфраструктура с такъв бюджет, ще на трябват може би десетина мандата“, отбеляза Станиславова.
Тя призна, че нейната районна администрация няма приемно време, „заради заповедта на министъра“, да не се струпват хора.
Сигнали могат да се изпращат по имейл.
„Каквото можем – правим, но гледаме да бъдем равнопоставени към различните квартали. Правим максималното с бюджета, с който разполагаме“, увери районният кмет.
По отношение на паркирането – повсеместен проблем за софиянци, Станиславова припомни, че единствено район „Красно село“ не позволи разширяване на платените зони.
„Това може да донесе нови приходи за общината, но не се решава трайно проблемът“, коментира тя. И допълни, че в района има зони с отпаднало предназначение, както и бивши промишлени зони, в които могат да се изградят както детски градини, така и паркинги.
„Бюджетът е важен, но по-важно е да имаме възможност да участваме в планирането“, каза още кметът на район „Красно село“.
С нея разговаря Константин Лавсов.
В края на януари 2025 г. Главна инспекция по труда започна интензивни проверки в строителния сектор заради наблюдавания голям обем от извършване на строително-монтажни работи и допуснатите трудови злополуки в сектора. Кампанията ще продължи до края на март 2025 г. От началото на кампанията са посетени 383 строителни обекта, на които са заварени..
В началото на седмицата фокусът на вниманието на водещата на "Форум" Елена Пъневска и нейните коментатори тази седмица - д-р Наталия Футекова и Ангел Георгиев, са привлечени от различни злободневни теми. Ето, някои от тях: Забрана на търговията с вейпове - част от целта да се регулира безконтролното предлагане на цигари и алкохол на деца;..
Подготовка за еврозоната: общини променят десетки наредби и правилници, за да преминат от лева към еврото. Преминаването от лев към евро вече виждаме в няколко общински администрации. Изискването за актуализиране на всички общински наредби, правилници, инструкции и подзаконови нормативни актове и актове на държавните органи трябва да се случи до 24..
За масов отказ от пазаруване в супермаркетите призоваха граждански организации. Организаторите апелират към бойкот на хранителните магазини този четвъртък, 13 февруари, по примера на някои от съседните ни държави, които проведоха такива акции, а при други предстои (Гърция, в Румъния и Косово се провеждат днес). Всичко започна в края на януари,..
Четири фрапиращи лекции за живота обещават организаторите на среща-семинар "Надскачане" , която предстои на 12 февруари. "Първите лектори ще ви обърнат поне една представа за живота и ще дадат поне една мотивация да осъзнаете, че можете всичко", твърдят от фондация "Деси, къде си?". Новият проект на организацията под наслов "Новите..
Зачестиха случаите на опасни обществени прояви от хора с психични проблеми. Правните аспекти на проблема коментира адвокат Силвия Петкова. Първият проблем, който тя идентифицира е недостатъчност на местата в специализираните психиатрични болници и недостатъчност на специалистите лекари - психиатри. Показателен пример за този проблем е..
Психиатричната помощ у нас е недофинансирана, призна здравният министър доц. д-р Силви Кирилов. Той обеща повече пари за тази дейност през 2025 г. По думите му не се предвижда създаване на психиатрични клинични пътеки. Финансирането остава за сметка на здравното министерство. Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната. От над..