Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фотоизложбата „Магическата светлина” ни води в българските пещери

Снимка: Facebook/Light and Cult

Фосфоресциращи пещерни образувания, заснети в български пещери, могат да се видят в изложбата „Магическата светлина”, която ще бъде открита на 15 ноември 2021 г. от 16.00 часа в Националния музей „Земята и хората”.

Проектът е дело на екипа на „Светлина и култ” и през юли т.г. е публикуван в сп. „National Geographic България“.

Но фотоизложбата има и предистория.

Фотографът, кинооператор и преподавател в НАТФИЗ Красимир Андонов работи 4 години върху проекта „Светлина и култ”, чиято цел е да бъдат заснети и документирани различни фотографски обекти. Първите негови фотографии са на тракийски светилища и са публикувани през юни 2013 г. в сп. „National Geographic България“.

В основния екип на проекта участват Алекс Самунджи - фотограф и оператор, и Огнян Стоянов - изкуствовед и спелеолог.

Екипът в действие  Снимка: Facebook/Light and Cult

Изложбата „Магическата светлина” е резултат и на разработен метод на снимане в процеса на работа, чрез който в един фотографски кадър може да се види фотолуминесценцията на образуванията, заедно с други образувания, които не притежават тези способности, както и заобикалящата среда на фосфоресциращите калцитни образувания, показвайки красотата на пещерния свят и скритата “магическа светлина” в непрогледния мрак на пещерите.

"Работата не можеше да се извърши от един човек, имаше нужда от екип. Понякога за 1 кадър сме били в пещерата 8-9 часа", отбеляза пред Радио София Алекс Самунджи.

"На нас ни трябваха по-чисти образувания, за да заснемем добре луминесценциите. Така че нова, което търсихме, нямаше как да намерим в по-достъпните пещери", допълни Огнян Стоянов.

Експозицията ще може да бъде разгледана до 28 ноември.

Чуйте целия разговор на Лили Големинова с Алекс Самунджи и Огнян Стоянов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..

публикувано на 19.04.25 в 14:55
В Австралия,  Uluru

Адресите на любовта - Мариана Мелнишка и доц. д-р Александър Геров

Тя е един от създателите на списание ЛИК, журналист, преводач на поредицата за Хари Потър, на Антъни Бърджес, на Джон Фаулс и още десетки книги. Той е математик и информатик, въвел изкуствения интелект в България през 70-те години на ХХ век. В професионално отношение, Мариана Екимова-Мелнишка и доц. д-р Александър Геров са като масло и вода...

публикувано на 19.04.25 в 14:00

Боядисват и играят заедно, създават приятелства

За трета поредна година фонадация "От нас зависи" кани всички деца на "Голямо великденско боядисване на яйца": Събитието ще се проведе на 19 април от 11:00 до 15:00 ч. в Каньон парк в Младост 3 и е със свободен достъп. Точно както и предишната година екипът на фондация „От нас зависи“ е предвидил и работилници, музика, танци, спортни игри и..

публикувано на 19.04.25 в 10:25

Локацията ни е свободна, сцената ни е открита

Мобилното ни студио е на Sofia Spring Fest – Пролетният фестивал на София, където се срещаме с организатори и участници в събитието: Мадлен Христозова :е част от организаторския екип: Финалният ни акцент е с редактора Христина Иванова: "Всеки малък жест е важен".

публикувано на 19.04.25 в 10:07
Софийската премиера на книгата е насрочена за 19 май

Петър Чухов: Поезията може да се представя на сцена!

Часове след Международния ден на хайку поезията в студиото на БНР-Радио София гостува съвременният български поет, писател и музикант Петър Чухов . Българското хайку през последните години заема достойно място на. По думите му у нас хайку общността е организирана от 2000 г. Постепенно от ентусиазирана група хора хайку поетите са..

публикувано на 18.04.25 в 18:41
Карта на температурните отклонения от нормата в света за март 2025 г. Източник: Агенция Коперник / C3S

Експерт: Реалността чука на вратата, затоплянето не бива да се игнорира!

Март е вторият най-топъл в света, с глобална средна температура от 14,06 °C (с 0,65 °C над нормата за периода 1991–2020 г.) За Стария континент средната температура от 6,03 °C през март е с 2,41 °C по-висока от нормалното.  Това коментира пред БНР-Радио София експертът Николай Петков . По думите му, в България месецът беше..

публикувано на 18.04.25 в 17:16
Корицата е с илюстрация от българската статия

Български учени правят крачка в разгадаването защо клетките се делят неправилно

Изцяло български изследователски екип от Института по молекулярна биология „Акад. Румен Цанев“ към БАН публикува на 14 април 2025 г. статия в списание Nature Cell Biology . Автори на изследването са Румен Стаматов, Соня Узунова, Йоана Кичева, Мария Карабоева и Тавиан Благоев, под ръководството на доц. Стойно Стойнов . Екипът преодолява..

публикувано на 18.04.25 в 15:34