Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Строителни материали са разпръснати около Рилските езера

Директорът на НП "Рила" Красимир Андонов разпореди да бъдат разчистени

Снимка: Руслан Леонтиев

Местността около Рилските езера е предпочитано място за разходка от туристи от цялата страна. Човешката дейност обаче често оставя след себе си отпадъци, а в местността под лифта отскоро има бунище с баластра и найлонови чували. Това твърди нашият слушател Руслан Леонтиев. 

Той е изпратил снимки и съобщава, че материалите по скандалния проект за „пътеки“ срещу ерозия около езерата просто са зарязани там и навсякъде наоколо има огромно количество строителни отпадъци. 

Освен това самите пътеки, които са изградени са кални и никой не ходи по тях, защото туристопотокът минава до тях, предизвиквайки допълнително ерозия.

„Реших, че в деня за размисъл е добре да отидем сред природата, да се разходим и да видим какво сме постигнали като българи. Това, което видях беше меко казано потресаващо, това е строителна площадка буквално – с направени пътеки, направени парапети, с настилка, все едно си на тенис корт, цялата тази баластра, която е изсипана горе около Бъбрека. В клековете има изхвърлени боклуци от тези материали. На метри под лифта видяхме огромно количество баластра, с чували – изоставени. Огромна купчина, аз не можех да повярвам“, разказа в ефира на Радио София Руслан Леонтиев.




Доц. Д-р Момчил Панайотов, който освен турист е и преподавател – дендролог в Лесотехническия университет коментира, че проектът който се изпълнява и цели да предпази района около Рилските езера от ерозия не се прави по най-добрия начин.

„Беше много фрапиращо за мен да видя начина, по който е подходено. В опита да се ограничи движението на хората в дадено трасе, на практика са направени едни алеи, от които е изваден чим от тревата и наличните камъни. Имаме една почва, която е много слабо структурна, в настоящия момент това е кал и при възникване на по-поройно изваляване, всичко това ще потегли към близките потоци и оттам в езерата“, каза доц. д-р Момчил Панайотов.



Директорът на Национален парк „Рила“ Красимир Андонов уточни за Радио София, че това не е изхвърлена баластра.

„Това е материал от трошен камък, който се съхранява горе и мястото е определено като място за съхранение, местността се нарича „Каменното мостче“. Този материал се използва за рехабилитация на пътеките, който процес не е приключил и ще приключи през следващата година. В момента не може да се работи вече, студено е горе. Материалите се карат с чували. Някои от тези чували действително са се скъсали и те съответно утре ще бъдат изчистени. Самият материал ще бъде покрит и обезопасен, така че да не се разнася през зимния период“, обеща Красимир Андонов.

Подробности можете да чуете в интервютата на Антония Каменичка



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

11 процента ръст на туристите в София от началото на годината

От началото на 2025 година напливът от туристи в София се увеличава с 11% на годишна база, това уточниха от Общинско предприятие "Туризъм" при Столичната община. Данните посочват, че за периода януари-юни столицата е посетена от над 647 хил. туристи. Най-голям интерес проявяват посетители от държавите Израел, Италия, Испания, Франция,..

публикувано на 17.07.25 в 18:49

За поне 150% от МРЗ настояват специалистите по здравни грижи

Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи настоява за по-високи заплати и по-добри специализации. “Промените, които ние предлагаме и които на 14-ти внесохме като наше предложение в Министерство на здравеопазването касае освен увеличаване на заплащането - едно от основните ни искания. Искам да обясня, защо е толкова важно да бъде..

публикувано на 17.07.25 в 17:41
Рила

Продължават честванията по повод юбилейната 130-годишнина от създаването на БТС

За събитията  и нови активности предвидени по повод 130 години от създаването на Български туристически съюз,  разказа в предаването “Радиокафе“ изпълнителният секретар на БТС Лъчезар Лазаров, който не скри вълнението на екипа на БТС и на всички туристически дружества по повод юбилейната годишнина в настоящата 2025-а година...

публикувано на 17.07.25 в 15:19

Археолози откриха богат женски гроб в Хераклея Синтика

Богат женски гроб проучва екипът на проф. Вагалински в Западния некропол на Хераклея Синтика, източно от откритата малко по-рано днес плоча със семеен портрет, съобщават от Archaeologia Bulgarica. Жената е погребана с накити - една златна обица на лявото ухо /по-масивна от намираните досега/, бронзова гривна на ръката, костени игли в прическата. До..

публикувано на 17.07.25 в 14:47

Изложба представя историята на Гвардейския оркестър и развитието на българската музикална култура

Изложбата “Гвардейският оркестър и формирането на културния и музикален живот в столицата и страната“ се откри днес, 17 юли, в градината пред Народния театър “Иван Вазов“. Тя съдържа архивни снимки и документи, чрез които посетителите ще имат възможност да се запознаят отблизо с дейността около формирането на тези първи музикални състави..

публикувано на 17.07.25 в 13:04

Настолните игри - ключ към приятелства, доверие и преодоляване на бариери

Нов наръчник показва, че настолните игри, освен източник на забавление, могат да бъдат и ключ към приятелства, доверие и преодоляване на бариери. Проектът "BEYOND – Building Bridges: Empowering Youth, Nurturing Determination“, който е реализиран с подкрепата на програма Еразъм+, предлага конкретни решения за по-добра интеграция и психо-социална..

публикувано на 17.07.25 в 11:23
Режисьорът Владимир Мастиков

Документалният филм “Синьо - Животът на Мими Николова“ разказва за малко известни факти от живота на певицата

Документалният филм за Мими Николова “Синьо - Животът на Мими Николова“ имаше своята премиера. Филмът проследява живота на първата българска поп певица - изпълнителката на песента "Замълчи, замълчи“ от култовия български филм "Любимец 13“, изпълнителката на песента, превърнала се в химн на любовта “Когато луната изплува“. За филма разказа..

публикувано на 17.07.25 в 11:21