Комплекти за изработка на вертикални мини градски градини (тип „Направи си сам“) измислиха и предлагат експерти и студенти по инициативата за градско земеделие CityZen на Фондация „Приложни изследвания и комуникации“ и Асоциацията за развитие на София.
Първите 6 градски градинари, които ще отглеждат билки, плодове и зеленчуци в новите демо градинки, са:
Конструкциите за градските градини бяха измислени и изработени по време на две дизайн работилници през октомври в София Лаб на Асоциация за развитие на София с участието на студенти, експерти, доброволци, в партньорство с програма „Зелена София“.
Четири модела бяха изработени в реални по размер прототипи от студенти в УАСГ и техни преподаватели в Makerspace на университета и в домашна среда. Главно условие към студентите бе да използват достъпни материали, предлагани от строителните магазини и магазините за дома, които да са максимално екологични, икономични за бюджета и достъпни за гражданите. Чертежите и ръководствата за сглобяване и засаждане на създадените прототипи ще бъдат на разположение в интернет като ресурси за свободно ползване (open source).
„Проектът е международен, участват 5 държави – Испания, Португалия, Гърция, Германия и България. Дори и по-напреднали в технологично отношение страни, имат сходни проблеми с градското земеделие“, разказа пред Радио София Константин Узунов от Фондация „Приложни изследвания и комуникации“.
Той обясни, че всеки заинтересован, било то бизнес организация или отделно домакинство, ще може да си направи такива градини сам.
„Идеята на вертикалните градини е те да не заемат много място, да могат да се монтират във вътрешна среда с възможност през лятото да бъдат изнесени навън. Мястото е 2х2 метра, но можеш за кратко време да произведеш различни по вид и брой зеленчуци, плодове, подправки, билки.“
Тестовите локации са различни, за да може да се провери как тези градинки ще се отразят на качеството на живот и на средата като цяло.
Чуйте разговора на Лили Големинова с Константин Узунов.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...