Има периоди, в чиито събития младите хора са въвлечени пряко. Тогава и те са значително по-активни, включително и в политическо отношение. Примери за подобна активност могат да се посочат от протестите през 2013 и 2020 година.
След тях интересът към политиката и близките избори от страна на студентите и другите млади хора се повишава.
Това констатира в дискусионното студио на Радио София Яница Петкова. Тя работи в социологическа агенция „Галъп интернешънъл“. Интересува се от младежки изследвания и политики за включване, младежки движения и субкултури. Докторант по политология в „СУ Св. Климент Охридски“ с тема на дисертацията „Динамика на младежкото гражданско участие в България (2013-2024 г.)“.
Масовото участие на младите в протестите не е добър симптом за формата, в която се намира гражданското общество, смята политологът Венелин Стойчев, който е и съавтор на учебник по Гражданско образование за XII клас.
„Добре е да насърчаваме автентичното гражданско участие на ученици и студенти, както видяхме на протестите на майките през здравното министерство, тяхната самоорганизация. Ако не им се предостави терен или писта, не можем да ги упрекваме, че не участват в играта.“
Стойчев подчерта, че при наличие на кауза, енергията на младежите става видима. Но нямаме традицията да се поставят цели още в училище за социални проекти или задачи.
Според Атанас Радев - зам.-председател на Студентския клуб на политолога към Софийския университет, грешно е да забраняваме да говорим в училище за политика. Ученическите съвети са тези, които могат да са двигател младите хора да искат да направят нещо за промяна на средата или да защитават правата си, например.
Чуйте разговора на Антония Каменичка.
Пътеводител. Така издателите наричат сборника с 366 медитации, обединени под заглавието "Черната книга – медитации за всеки ден" . Всъщност книгата, поне корицата на български, не е черна. Авторът ѝ Свами Тиртха е индолог, роден с името Geza Racs през 1959 г. в Будапеща. В продължение на 15 години изнася лекции по санскрит и..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Екипът на Сдружение "Приключения с кораб" създаде нов куклен спектакъл с музика на живо "Анук", който запознава децата с магичния живот на студения север и легендите на коренното население от инуити. Анук е смело инуитско момче, живеещо в Арктика, което преодолява много предизвикателства, за да помогне на своя приятел – мече. Поуката от историята..
Петя Андасарова и Вивиан Крайславова - студенти по етнология, специалност "Етнология и културна антропология“ към Софийския университет, разказаха за изложбата "Да търсиш дом, да намериш човек" , която се реализира в рамките на инициативата „В търсене на убежище – хора, ценности и практики“. Проектът е финансиран от ЕС и фондация..
Първият документален филм, проследяващ живота и професионалната кариера на Милен Цветков вече има насрочена премиера. Първата прожекция пред публика е планирана за 20 февруари в Зала 1 на НДК . След това филмът и екипът до 2 март ще осъществят турне и срещи със зрителите в Пловдив, Стара Загора, Сливен, Добрич, Русе, Велико Търново,..
Какво предвижда учебната програма на МОН във връзка с пътната безопасност на учениците и какви са извънкласните дейности, организирани от отделните училища - отговорите на тези въпроси дава Асен Александров - директор на 51 СУ „Елисавета Багряна” и председател на Сдружението на директорите в системата на средното образование в България в ефира на..
Не една, а две изложби на Живко Седларски могат да посетят софиянци тази сряда – 5 февруари. Едната от тях е под наслов "Изкуството помага" е открита в галерия "София" на Столичната библиотека . Там са подредени 25 платна във формат 70/100 акрил върху хартия и седем скулптури. Всички средства от експозицията ще дари на Клиниката по..