Представяме ви един иновативен модел за културна комуникация на тема кино. Локализирането, визуализиране и дигитално представяне на местата на първите кинопрожекции в София в края на XIX - началото на XX в. Местата на първите подвижни кина („електробиоскопи“) и стационарни киносалони. Всички тези „киноточки“ са свързани помежду си в културни маршрути в реалната градска среда, които имат своето дигитално информационно представяне чрез интерактивна виртуална карта на „софийските кинопътеки“. Още със Зорница Кръстева от Културен център Г8:
"Още година след създаването си, направихме "Любителски музей на киното" със стара прожекционна и снимачна кинотехника, стари плакати. Свързахме се с различни изследователи на киноархиви и миналата година се насочихме към няколко видеопрезентации на модулите от музея ни, както и на много архивни документи. Спонтанно се роди идеята в градската среда да бъдат представени тези места, свързани с миналото на киното.
На най-подходящите места в близост до локациите, сложихме QR-кодове на елегантни табели, вързани с памучни шнурове на дърветата в близост. Това е приятна възможност и за разходка, и за образование. Обхванали сме ранната история на киното до средата на 30-те. Засега картата е с 39 места. Точно на днешния ден, 11.12.1896 е втората прожекция в София.
Ще продължим от 30-те със случващото се до Втората световна война, когато малко кина остават да функционират. Следващата дата е национализацията. Някои кина продължават с други имена.
Първата прожекция в София е на 8.12.1896 в хотел "Македония". В ранните си години киното стартира с кратки програми на "движещи се картинки" на гастролиращи чужденци. Първият българин, който прави подобни прожекции, се появява между 1908-9.
"Модерен театър" е първото стационарно кино - отваря врати на 4.12.1908. Започва и сериозна продуцентска дейност - става нещо като първи киноцентър. Трансформациите на кино Нова Америка - Ренесанс - профсъюзен дом на културата са злополучни, с него са свързани и първите пожари.
Хората се изкушават да преживяват киното в салон, надяваме се, че арт-кината ще продължат да съществуват.".
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...