Заради хоум-офисите и намалените пътувания, близо 60 млн. лв. е спадът в приходите на Градския транспорт.
Изградена е единна система за таксуване във всички превозни средства, както и видеонаблюдение. Освен това са въведени нови услуги.
„Първата от тях е да си купим билет през мобилния телефон и всеки месец с хиляди се увеличават гражданите, които ползват тази услуга“, коментира Георгиев.
При второто нововъведение вече може да се купува билет с банкова карта. Това, което предстои обаче е да се въведе билет, с който закупилият го в рамките на посоченото на билета време може да сменя неограничен брой превозни средства, допълни той.
Друга новост, която предстои от догодина е, че се дава възможност на училищните автобуси да се движат в бус-лентите. Според изчисления, това може да спести по 20 мин. на всяко едно семейство, което изпраща детето си на училище с такъв автобус, заяви Георгиев.
Относно опасността за фалит на Топлофикация, Георги Георгиев коментира, че въпреки задлъжняването на дружеството са предприети мерки за да не се задълбочи кризата.
„Но без съдействие на държавата не можем да се справим, защото дружеството е стратегически обект за енергийната сигурност, и изключително важен доставчик на услуги за половината град“, допълни той.
Коментарът на Георгиев относно употребата на пиротехнически средства по празниците бе, че предстои приемането на наредба, която ще ограничи тяхното използване. „Удоволствието за малцина не струва страданието за мнозина, което ще се причини от това“, заключи Георгиев.
По темата пък за презастрояването на София, той каза: „Ние можем в рамките на закона и съобразно спазвайки Конституцията да водим преговори със собствениците, и да ги убеждаваме, че ако искат да застроят всичко, просто няма как това да се получи“.
По думите му проявата на здрав разум, социална отговорност и обществен интерес налагат баланс между интереса на частния собственик и възможността да живеем в добре подреден град.
Първото нещо, с което СОС ще се захване през 2022 г. е реформа на режима на преместваемите обекти в София. Това ще улесни премахването на незаконни будки и павилиони, като наред с това ще бъде затегнат режимът на тяхното поставяне.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..