Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Радостина Александрова: Омикрон ще „почука“ на всяка врата

Проф. Радостина Александрова
Снимка: Луиза Лазарова

Омикрон е точно толкова добър, както всеки вариант SARS-CoV-2, в търсенето и намирането на ниша, т.е. на онези хора, които не са защитени. Това е един вариант, който се разпространява от 3 до 6 пъти по-бързо от Делта варианта, така че той буквално „ще почука“ на всяка врата и е важно да бъдем защитени, каза в студиото на Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова.

„Уязвими са хората, които нямат имунитет, които нямат защита, т.е. хора, които не са ваксинирани и не са боледували, с уговорката обаче, че Омикрон е пет пъти по-добър, в сравнение с предишните варианти, в това да предизвика отново инфекция в хора, които вече са боледували. Другото нещо, което трябва да имаме предвид е, че поставянето само на две дози ваксина, особено когато при двудозовите са минали повече от три месеца, проучванията показаха, че защитата по отношение на симптоматична инфекция, пада до към 30-40% при продукта на Пфайзер/Бийонтех“, коментира проф. Александрова.

Тя добави, че защитата от тежко боледуване е около 70%, а поставянето на бустерна доза ще подобри значително този процент.

„Поставянето й повишава защитата от симптоматична инфекция до 70%-80%“, каза проф. Радостина Александрова.

Тя добави, че голяма част от ваксините се прилагат в три дози, затова не е случайно и приложението на тази срещу Covid-19 да бъде тридозова.

„Това, че сме поставили третата доза и в момента срокът е съкратен на три месеца, именно с оглед по-добра защита от Омикрон, не означава, че и бъдеще ще се налага на всеки три месеца това нещо да се случва“.

Проф. Радостина Александрова добави, че не трябва да ни успокоява факта, че Омикрон протича по-леко, тъй като в един момент много хора могат да се окажат заразени.

Вирусът намира поле за изява в децата

30 000 деца, на възраст между 5 и 11 години, които са получили две дози от ваксината са наблюдавани в САЩ и най-честите странични реакции са болка на мястото на инжектиране, главоболие и умора, добави проф. Александрова.

„При поставени повече от 8 млн. дози ваксини са наблюдавани общо 11 случая на миокардит, от които 7 вече са излекувани, а 4 са в процес на подобряване“.

97%-98% от получените сигнали от родилите на деца в тази възрастова група са незначителни неразположения. 

„Има два смъртни случая на деца след като са получили ваксината. И двата са деца, които са имали множество съпътстващи заболявания и анализът на експертите не е установил връзка между ваксината и този нежелан изход“.

В света вече има поставени повече от 9,2 милиарда дози ваксини срещу Covid-19, каза проф. Радостина Александрова.

Подробности можете да чуете в интервюто на Катя Василева с проф. Радостина Александрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На една сцена - две академии, обединени от инициативата "Musicorum Via"

"Пътят на музикантите" (Musicorum Via) е името на съвместна инициатива на Българската академия на науките и Националната музикална академия (НМА). Предстои поредица с поредица от концерти, която започва на 7 април в зала "Проф. Марин Дринов“ на БАН. В рамките на академичната година изявени студенти на Музикалната академия ще представят..

публикувано на 02.04.25 в 16:08
Снимки: Изследователски център „Тренд“

6 от 10 българи одобряват донорството, но не говорят за него, за да "не дърпат дявола за опашката"

Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..

публикувано на 02.04.25 в 15:45
Юлия Спиридонова

Писателката Юлия Спиридонова: Трудно е днес да бъдеш дете и тийнейджър

Юлия Спиридонова, е една от най-четените и превежданите български писатели за деца и юноши . Книгите ѝ са превеждани на много езици. Носител е на множество награди като най-четен и обичан автор.  Тя  е номинирана за пореден път за наградата Астрид Линдгрен тази година .  В разговор в предаването "Радиокафе“ тя коментира британския сериал а..

публикувано на 02.04.25 в 15:14

Изслушване на кандидати за омбудсман по инициатива на 12 граждански организации

В аулата на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 17:30 часа днес ще има изслушване на кандидатите за омбудсман, организирано от Форум „Гражданско участие“, Националният младежки форум, Български център за нестопанско право и други 9 НПО. Омбудсманът на Република България е..

публикувано на 02.04.25 в 14:50

Моноспектакъл ни помага за трудното влизане в обувките на другия

Новата книга на писателката Албена Ненкова "Не, аз благодаря!" стана основа и на моноспектакъла на Бориса Сарафова-Черкелова , носещ същото име. "Не, аз благодаря!" - разказ за малкия човек, намерил убежище в илюзията "театър". Това е на пръв поглед една история за гардеробиерката Невенка, която е останала по случайност сама в дома на..

публикувано на 02.04.25 в 13:34

За сърфа, спортната фотографията и за социалната промяна ще говорят основателите на "Акаша"

Морето и водните спортове са тяхната страст, професионален път и начин на живот. Организацията им се стреми да предава и популяризира морската култура в България чрез обучения по водни спортове, социални инициативи и състезания. "Акаша сърф" е и единственият международно сертифициран център по водни спортове в България, воден от олимпийски и..

публикувано на 02.04.25 в 12:55

Латино хореография разказва за женската сила

Константина и Кристин са част от Ритмо денс студио - една от най-големите школи по социални латино и народни танци. Те се занимават със салса и бачата от близо 10 години. Константина е автор на лейди хореография, която заедно с Кристин и други дами от клуба представят на 8 март в интернет пространството. "Аз правя такива лейди хореографии и..

публикувано на 02.04.25 в 11:34