Мозъкът е пластичен и когато едно дете започне да се пристрастява към телефона и видеоигрите, мозъкът реагира на нашите преживявания и това го променя по такъв начин, че този човек да има нужда от още и още, за да постигне състояние на екстаз, каза в студиото на Радио София клиничният психолог д-р Вилияна Малева.
„При подрастващите и младите хора е по-вероятно да се получи пристрастяване, понеже техните мозъци още не са се оформили и те имат по-малко контрол над импулсите си, за разлика от един 30-40-годишен човек“, добави д-р Малева.
Видеоигрите са културен феномен на 90-те години, тогава започват като нещо ново. Към днешна дата са едно от най-популярните занимания в свободното време, каза дългогодишният представител на ESL за Балканите и създател на Българския Гейминг Маратон Мартин Кадинов.
„Това което човечеството прави най-много в свободното си време, е да играе видеоигри“, обясни Кадинов.
Андриан Любенов, който от малък е запален по видеоигрите се е състезавал професионално на различни гейминг състезания по електронни спортове. Той разказа, че се случвало дори да спят в игралните зали, но е израснал този момент и не му се е отразило в негативна посока.
Видеоигрите могат да имат и положителен аспект - от тях може да се научи нещо, да се забавляваме, но могат да имат и негативно влияние, коментира д-р Вилияна Малева.
„Те могат да служат на някаква функция, да запълват нещо в живота ни, което липсва“, добави тя.
Според нея, обаче, трябва да направим разликата между това да си зависим към видео игри и да се забавляваш с тях, и цитира диагностичните критерии според Световната здравна организация, публикувани през 2018 г. (International Classification of Diseases ICD-11), с които се категоризира геийминг разстройството:
- Нарушен контрол над гейминга;
- Приоритизиране на гейминга пред други дейности до такава степен, че геймингът взема превес над други интересни и всекидневни дейности;
- Продължение или ескалиране на гейминга въпреки наличието на негативни последствия.
За да бъда дадена диагнозата, трябва поведенческата тенденция да е достатъчно тежка/сериозна, за да резонира в значително нарушение в личната, семейна, социална, образователна, или професионална област или други важни области на функционирането и трябва да се наблюдава за поне 12 месеца.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..