На тазгодишния 13 януари ще бъдат представени 13 заглавия от нови български документални, анимационни и игрални филми, по случай Денят на българското кино. Те ще бъдат прожектирани в 7 киносалона.
"За съжаление не можахме да направим 13 филма, 13 януари и 13 киносалона, но ги направихме 7", сподели пред Радио София Камен Балкански - и.д. изп. директор на ИА „Национален филмов център“ и директор на офис „Медиа“, бюро "Творческа Европа” – България.
„Магаре“, "Мона Лиза", "Луцифер", "Страх" са част от заглавията, които ще бъдат представени.
Утре е и последният ден от изложба, която експонира моменти от живота и творчеството на Васил Гендов, каза Балкански и допълни, че експозицията се намира в Изложбена зала "Архиви" на ул. "Московска" 5 в София.
По отношение на финансирането на киното, той коментира, че с промените в Закона за филмовата индустрия и промените в Правилника за неговото приемане са въведени две нови финансови схеми - "Схема за подкрепа на телевизионни сериали" и "Схема за възстановяване на разходи на чужди кинопродукции", снимани у нас.
Киносалоните в които ще има прожекции в София са „Одеон“, „Дом на киното“, „G8“ и „Синегранд“. Във Велико Търново е кино „Палас“, във Варна – Фестивален и конгресен център и в Пловдив – „Lucky - Дом на киното“. Входът е свободен.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Пред микрофона на Даниел Ненчев последователно застават Иван Лечев, Стефан Вълдобрев и Белослава със специален поздрав към БНР и неговите слушатели в празничния ден: "Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..
Програмата за индикативна превенция на употребата на психоактивни вещества за тийнейджъри, младежи, техните родители и близки „Ценните връзки“ е създадена от Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите – София. “В нашия център се занимаваме с превенция. Има универсална превенция, която е насочена към хора, които приемаме, че не..