Отдалечаваме се все повече от индустриалния стил, който заменихме с рустиката, домашния уют и функционалността в първата година след пандемията. Какво ни очаква сега и продължават ли да бъдат на мода живи растения интегрирани в интериорния дизайн научаваме от интервюто с Иво Чифлички, художествен директор в Rooster Design, дизайнер и проектант на НДК:
„2022 ще бъде също под влиянието на пандемията, макар и по-малко. Пространствата ще са сравнително разделяни и дистанцията ще е по-голяма, когато говорим за обществени интериори. Хоум-офисите ще продължат да са фактор, но човекът е социално животно, и рано или късно ще се търсят споделени пространства“.
Иво Чифлички споделя, че масовото строителство на сгради продължава дори и през последните две пандемични години. Това резонира в разчупени и нестандартни апартаменти с по-малка площ, в които е трудно да планираш и разпределиш мебелите и допълва:
„Най-доброто решение визуално да направиш апартамента по-голям е да го зонираш. Разделяш една стая чрез декоративни и оптични елементи, според нейните функционалности – например кухня, трапезарията или хол, като поставяш един бар-плот между кухненското и трапезното помещение или пък ги боядисваш в различен цвят. Така чисто психологически създаваме илюзията за две пространства“.
Дизайнерът обяснява, че и тази година продължава да намалява влиянието на индустриалния стил поради пандемията, но все още има хора, които избират лофт-дизайна, с видими конструктивни елементи и оголени тухли, особено за мезонети. Но стилът, който остава с пълна сила и рустик:
„Това е стил тип хижа или селска вила, вижда се структурата на мазилката, няма го перфекционизма, който се наблюдаваше допреди няколко години. Остават модерни и венецианските мазилки в голяма гама цветове и състав. Все по-модерни стават варовите, които са много по-полезни защото са дишащи и имат силно дезинфектиращи свойства. Хората започват да мислят и за здравето си. Много сме далече вече от плътните не дишащи латекси от преди десетилетия“.
Тапетите остават на мода и тази година, подчертава Чифлички, като най-често те ще се използват като акцент върху част от площите в помощ на зонирането. Флоралните мотиви върху тях са актуални, като носталгията ни връща и към елементи и цветове от дизайна на 60-те и 70-те години на миналия век.
„Ще се върнат все повече цветовете в интериорите. Десетилетието на сивото и бялото угасват, като ще бъдат заместени от маслинено зеленото и тъмно синьото. Още не отписваме земните тонове като кафявото, което е винаги актуално. Изключително модерни ще бъдат металът и черното, което винаги е на мода. Конструктивните свойства на метала позволяват да го интегрираме в много разнообразни форми, с това помага в малки разчупени пространства, където трябва да мислим за по-креативни конфигурации на обзавеждането. Да му мислят железарите през 2022!
Кои са най-модерните материали и форми, и връщат ли се овалните елементи от 60-те и 70-те години ще научите от разговора на Александра Илиева с Иво Чифлички:
В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив..
Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично. На 7 ноември ще..
Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..
Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците: "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..