"Аз съм по професия учител и в училище поставяха въпроса ако не си сменя името, не мога да бъда преподавател", сподели очевидецът, пожелал името му да не се споменава. Един от най-трудните му моменти е бил, когато е трябвало да промени името на починалия си преди 30 години баща.
По въпроса за религията, той каза, че:
"Безверникът е абсолютно ненужен на това общество. Всички сме хора на този свят и носим чувства свети. Ние сме българи и ще бъдем българи, но изпълняваме мюсюлманска религия. Какво лошо има в това?".
Неговата племенница, която е родена след 1989 година пък разказа, че когато са ставали тези събития, чичо й е бил дете и за него тази свобода, която имаме в момента, е безценна. По думите й, въпреки че пререканията от онези времена не са променили хората в обществото тук, все-пак още се среща негативно отношение към мюсюлманите.
На среща 18.01.1985 г. на Политбюро на ЦК на БКП с първите секретари на окръжните партийни комитети е отчетено, че дотогава са сменени имената на 310 000 български турци, и тогава за първи път се говори за „възродителен процес“.
По темата как в момента се преподават в училище събитията от Възродителния процес се включи Мартин Вачев, учител по история. По думите му всяка смяна на властта води до промяна на отношението към тези хора.
"Нещата от които комунистите са се разграничавали през 1944 г. в следващите десетилетия те ги правят целенасочено. Едно от тях е смяната на имената", каза Вачев и добави, че това е едно от най-големите престъпления на социалистическия режим.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..
Макар през последните години училищата с природоматематически профил и езиково обучение да запазват челните позиции сред бъдещите осмокласници, тези за професионално обучение, стават все по-предпочитани. Това поясни пред БНР-Радио София Ваня Станчева , старши експерт по организация на средното образовани в Регионалното управление на..
Инициативата "Голямата маса“ се завръща с поредно издание. Тази събота (19 юли), съседи и приятели от столичния район "Оборище“ отново ще седнат една маса. Събитието ще се проведе на ул. "Васил Друмев", в отсечката от ул. "Оборище" до ул. "Русалка", от 11.00 до 22.00 часа. Акцент във второто издание на "Голямата маса“ 2025 е един от..
Човешкият папилома вирус (HPV) е най-честият причинител на сексуално-предавана инфекция и е причина за появата на кожни брадавици, аногенитални брадавици и папиломни образувания на дихателните пътища. Освен това обаче HPV причиняват 5% от всички онкологични заболявания при жените и мъжете по света, като напр. рак на маточната шийка, рак на..
Новият омбудсман на България е Велислава Делчева, стана ясно след гласуването в Народното събрание. В подкрепа на кандидатурата ѝ гласуваха 123-ма народни представители, 92-ма бяха "против", а 5 се въздържаха. Делчева беше предложена за поста от ГЕРБ-СДС. “Пред мен стои нелеката задача да оправдая доверието. Поемам огромна отговорност. Дневен ред в..
След началото на кампанията за разяснения по влизане в еврозоната в българската банкова система са внесени над 1 млрд. лева . Банките у нас бяха сред първите най-готови сектори за приемане на еврото, защото похарчиха милиони и започнаха подготовката още миналата година. "Системите ни работят с много валути, имаме депозити и кредити в..