Пиенето на чаша вода всяка сутрин преди хранене е здравословен навик, но трябва да се вземат предвид някои нюанси, казва диетологът, гастроентеролог и блогър по въпросите на храненето Нурия Дианова в интервю, цитирано от БГНЕС.
Когато човек пие вода на празен стомах, преди закуска, организмът се събужда, храносмилателните процеси се активират, стомашно-чревният тракт работи, казва Дианова. Ако се прави редовно, това нормализира чревната флора, прави кожата по-чиста и подобрява настроението.
"Всички процеси са стартирани, стомахът ще работи като по часовник, човек ще има добро настроение, чиста кожа и добра микрофлора. По отношение на гастроентерологията се задейства един от основните рефлекси - стомашно-чревният, т.е. приемът на вода на празен стомах стимулира перисталтиката", казва Дианова.
Но за да бъде този навик наистина полезен, трябва да бъде изпълнено едно важно условие, продължава диетологът.
"Водата трябва да е със стайна температура, а не студена, особено ако имате склонност към запек, а това са около 80% от градското население", казва тя.
В случай че човек е притеснен от болки в корема, трябва да консумира вода с по-топла от стайната температура.
Някои хора обичат да добавят портокалов или лимонов сок към чаша вода, която пият на гладно. Но това може да се прави само от хора без стомашно-чревни заболявания, предупреждава диетологът.
България е на второ място по смъртност при горещи вълни в Европа за 2023 г., но те липсват в описанието на природните бедствия, при които се издава сигнал в националната система за ранно оповестяване BG Alert. За това алармира в своя статия климатологът д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи..
Дългоочакваният Закон за несъстоятелност на физическите лица беше обнародван в Държавен вестник, но ще влезе в сила поне след 9 месеца. Докато имаше обществено обсъждане, а и преди това, Законът претърпя значителни корекции. От експерти той беше определян като лобистки и в защита на кредитните институции, но не и за физическите..
Исторически достоверните бордови игри ни показват как са играли хората в България още по времето на средновековието. Най-емблематичната им възстановка е “Алкерк“ – стратегическа настолна игра, открита върху камък в средновековната столица Плиска, но играна още в Древен Египет и Рим, а по-късно и в арабския свят. “Мисията на център “Алос” е именно..
Изложбата на завършващите бакалаври и магистри от специалност “Метал” предстои на 9 юли. Бакалавърските творби, които ще бъдат изложени на изложбата са дело на студентската работа през последния семестър, който започва от февруари до юни, когато е защитата.Подготовката за изложбата при всеки отнема различно време. “При мен конкретно отне малко повече..
След дискусията за Наредбата за общинските жилища, проведена на 7 юли , председателят на групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев призова за подкрепа на промените при гласуването ѝ в четвъртък, 10 юли. Той е сред вносителите на доклада . Предложените нови моменти предизвикаха недоволство сред наемателите на..
Фестивалът "Алегра“ се открива на 10 юли, но академията към него вече тече, а тя именно е сърцето на фестивала. В предаването „Радиокафе“ гостуваха Петър Найденов - контрабасист, който от дълги години свири и работи в Швейцария, но в един момент решава, че и у нас трябва да има такива академия, каквато е факт в сърцето на Европа и Мария..
Чужденците много харесват София, като среда за работа и като град за живеене, казва Иван Гойчев, който е зам.-кмет на столицата и се занимава с иновации, дигитализация, икономическо развитие . Сфери, които са сред най-важните за развитието на един град. Иван Гойчев не е политик, а идва от частния сектор, където от 25 години работи в софтуерната..