"За съжаление нямаше много голяма специфика по отношение на тези промени и за сега можем само да гадаем на къде ще тръгне президента", каза Смилов и добави, че прочитът на някои от предложенията може да бъде като желание да бъде въведена индивидуална конституционна жалба в Конституционния съд.
Според политолога, акцентите поставени от президента по отношение на Р. Северна Македония изпреварват правителството, като например включването в конституцията на Р. Северна Македония на българско малцинство.
"България е парламентарна република и във всеки един момент в който президентът се опитва да налага решения на изпълнителната власт, това ще доведе до обтягане на отношенията", коментира Смилов.
Той допълни, че от Търновската конституция насам повечето политически позитиви са се дължали на развит парламентаризъм, а на еднолични решения на лидери.
Относно напускането на групата на ГЕРБ по време на словото на президента, Смилов каза, че управлението на Борисов не може да бъде определено като авторитарно и политиците, особено във важни речи не бива да използват неточни термини. Той допълни, че "Този тип детинска конфронтация на мачовска основа между Борисов и Радев е време да бъде забравена".
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
Пред сериозни проблеми е изправен ПП "Витоша“ 90 години след създаването си. Това стана ясно по време на конференция, организирана от Съюза на архитектите в България на тема "Витоша-време е за решения“. Без автомобил паркът е труднодостъпен, а транспортната и водната инфраструктура са в тежко състояние. Остарели са местата за отдих,..
Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии в България (AIBEST) представи Годишния си доклад за 2024 г. Данните показват добра позиция на страната ни в индустрията на знанието в Югоизточна Европа. Около 104 400 души са заети в бранша, като секторът отбелязва почти 11% ръст в приходите за 2023 г., каза пред Радио София Илия Кръстев -..
Новата книга на Петя Кокудева “Колелото на Кинан. 19 вълнуващи истории на деца бежанци” засяга актуалната и значима тема - тази за другостта. Зад кратките истории стоят имената и съдбите на истински деца от бежанските центрове в България. Авторката се среща с деца на бежанци, както и непридружени деца, които са в страната ни без роднина, но част от..
В края на мандата си американският президент Джо Байдън помилва 39 американци, осъдени за престъпления, в които не e имало насилие и намали присъдите на около 1500 други. Според Белия Дом това е най-мащабното помилване и намаляване на присъди извършено за един ден, което се случва малко след като Байдън помилва сина си Хънтър. Някои от помилваните..
"Поезия в метрото" е инициатива на Полския институт в България. Тя събира и другите културни институции в посолствата на страните - приятели на България и ги обединява чрез задачата да открият произведения от техни водещи поети и да ги аранжират върху пана в метрото. "Когато започнахме, искахме да представим не толкова секси и лековатите теми..
Чавдар Николов е известен карикатурист, художник. В предаването “Радиокафе“ той разказа за своята чисто нова книга “Премиерите на демокрацията“. 22-ма министър-председатели на България от периода 1989 -2024 г. е събрал той между страниците й. От Луканов до Главчев, с всеки нов министър-председател демокрацията има нова премиера...
Специалният приз „Рицар на истината”, който се връчва от Българския хелзинкски комитет и е част от наградите “Човек на годината”, беше присъден на Антикорупционен фонд поради приноса им в изобличаването на действията и бездействията на прокуратурата по разследването „Осемте джуджета“ и за дългогодишната си дейност по осветляване на мащабни корупционни..