По думите на Раданова едни от дискутираните спорни теми в закона са "съвместното съжителство", дефинициите за "икономическо насилие", "психическо насилие", "удължаване на срока за подаване на молба за защита от домашно насилие".
"Други от изразените опасения са в сфера на това, че трябва да се обезпечи сектора с множество социални работници, които да подпомагат всичките тези процеси, а всъщност системата няма този ресурс", допълни Раданова.
Като едни от най-важните събития в политическия и социален живот на страната бяха определени клетвата на президента Радев и визитата на премиера Кирил Петков в Р. Северна Македония.
Друга важна тема според Раданова е начина на изпълнение на актуализираната стратегия за продължаване на реформата в съдебната система. По думите й там също е заложено съответното въвеждане на индивидуална конституционна жалба.
По отношение на индивидуалната конституционна жалба след словото на президента, Юлия Раданова каза, че:
"Ще се създаде наистина един нов механизъм за участие на гражданите в законотворчеството, ако щете, и начина на тълкуване доколкото той отговаря на конституцията, но това не би означавало, че ще имаме множество дела конституционни, които да са по инициатива именно на граждани".
Тя коментира, че емоционалният заряд на спора с Р. Северна Македония изисква намесата на трето лице и то не като човек, а като институция, защото споровете могат да бъдат решавани ако не са на ценностна основа.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
А какво мислят гражданите за важните неща през изминалата седмица, чуйте в направената анкета:През последните години има активен разговор за недостига на кадри и вноса на работна ръка, дават се предложения, включително и за бъдещи законодателни промени, припомни пред БНР-Радио София Жасмина Саръиванова, главен експерт "Социален диалог" в Българската стопанска камара (БСК). Тази седмица на кръгла маса вицепремиерът и министър на..
Женски народен хор - София към Народно читалище "Бъднина – 1982“ е един от малкото самодейни народни хорове на територията на столицата, който поддържа изцяло акапелна програма в триглас. Те изпълняват песни от всички региони на България. Наред с песните от Шопския и Граовския край, характерни за региона на София и околностите ѝ, в репертоара на..
Продължава 78-ото издание на един от най-престижните фестивали за кино - "Златна плама" в Кан. Вече се отличават някои от фаворитите в конкурсната програма и киноведът Лазар Хрисимов ни споделя най-впечатляващите заглавия. "Финикийската схема" на Уес Андерсън е именно такова заглавие. Става дума за комедия с престижен актьорски състав: Бенисио..
На 22 май ще се проведе Голямата диктовка II – "Пазител на българския език" от 11.00 часа в читални 4 и 5/6. За 146-та си годишнина Националната библиотека кани 146 участници да се включат във второто издание на инициативата. Тази година темата на второто издание на Голямата диктовка ще бъде свързана с Годината на глаголицата. Текстът ще бъде..
Тази вечер от 16.00 часа в Националния военноисторически музей (НВИМ) ще бъде открита изложбата „Един колоритен чех в България“, посветена на 165 години от рождението и 110 години от смъртта на Ярослав Вешин. Изложбата представя произведения на един от виртуозите на четката. Чех по произход, но българин по душа, той посвещава живота си на България и..
Отворена лекция на тема "По следите на глаголическите текстове" на доц. д-р Десислава Найденова, ще се проведе в Общинския културен институт – Красно село на 27 май. Събитието е по повод 1170 години от създаването на глаголицата от Светите братя Кирил и Методий. Пред Радио София директорът на ОКИ-Красно село Ивелина Кюркчиева обясни, че вече повече..
Кучета по велоалеите, липса на свързаност, тротинетки, дефицит на толерантност от страна на шофьорите – това са малка част от спънките пред оптималното използване на това алтернативно трасе за придвижване. Състоянието на велоалеите е трагично , смята председателят на сдружение "Велоеволюция" Иво Делин. По думите му, " за поддръжка..