Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуство, а не вандализъм на стена

140 (One for all)
Снимка: архив 140 ideas

Графити-артистът Венцислав Йосифов от 140 ideas в разговор с Елена Пъневска за изкуството като компонент за предаване на социална тематика:

"За нас е важно, когато имаме възможности за големи мащаби, да караме хората да се замислят, а не само да видят една красива рисунка. Започнах от ученическите години, преди двайсетина година. Тогава слушах хип-хоп, част от тази култура са и графитите, видях в едно немско списание такива, които исках да прерисувам. И после създадох своите. 

На повечето хора таговете не се харесват, не го и разбират. Но това в ония времена не е било важно за мен. Буквално преди седмица видях един от първите си графити в "Люлин" - "Спрей уърлд", запазил се е 20 години и е нещо велико.

Идеята ни като малки бе да купуваме колкото може повече цветове. Oпитвахме да изобразяваме лица и хора. Увлечението да рисуваме е задължително, важно е да визуализираш всичко на хартия, преди да отидеш на стената. Не е готино да има скици на хора, които се учат на стените, това е част от града ни. Такива хора бих посъветвал да помислят над концепциите, да почнат да рисуват с повече време, за да реализират идеята си в най-добра светлина, за да убедят другите и да разширят портфолиото си, ако искат да се занимават професионално с това. Целта е изкуство, а не вандализъм на стена.

Обединихме се в 2008, дотогава рисувахме поотделно, но имахме идентично виждане за стени. Стараем се идеята да е водеща в творбите ни. С 4 мозъка стават по-креативни нещата. Самата рисунка трябва да е добре вписана в околната среда, тя е ситуирана в определен контекст. Проектът за опазване на царския орел ми върху 32-ро у-ще е от тези, които са ми най- на сърце. Концепцията бе главата на орела да са части от хабитата му. Той ни даде идеята да направим 5 училищни фасади в 5 града. Добавената стойност бе да се покажат на децата казуси, да има дискусия."



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ванча Дойчева и проф. Димитър Шойлев

Адресите на любовта – Ванча Дойчева и проф. Димитър Шойлев

"Ние сме като двете половинки на една ябълка", казва актрисата за съпруга си, известния хирург-ортопед. Когато се запознават, той не подозира, че красавицата със сини очи по която хлътва на мига, е звезда на Народния театър. По онова време Димитър Шойлев от десет години работи и специализира в Полша при прочутия ортопед акад. Адам Груца и..

публикувано на 27.08.24 в 21:13
Доц. д-р Костадин Коларов и професор Игор Кононенко

Пране на пари и тероризъм - нова специалност в НБУ

"Противодействие на изпиране на пари и на финансиране на тероризма" е най-новата магистърска програма, разработена от Департамент "Национална и международна сигурност" в сътрудничество с Департамент "Икономика" на Нов български университет. Целта на програмата е да предложи обучение на широк кръг от потенциални студенти – служители в държавната..

публикувано на 27.08.24 в 18:31

Мениджър за един ден

module id="m304" class="">Какви са мечтите на младите българи? Подробности ще чуете от Георги Илиев, "Джуниър Ачийвмънт България", който е от организаторите на събитието, което всяка година дава възможност на амбициозни младежи от цялата страна да разберат как работи бизнесът отвътре, помагайки им да изберат бъдещето си професионално развитие. На 24..

публикувано на 27.08.24 в 16:58

Поколенческите различия в трудовата среда

Анализ на Българската стопанска камара (БСК) в партньорство с КНСБ са насочени към изследване на възрастовото многообразие и поколенческите различия в работната сила в 5 икономически сектора - "консервна промишленост", "дървообработваща и мебелна промишленост", "металургия", "производство на пиво", "търговия с петролни продукти".  Томчо Томов,..

публикувано на 27.08.24 в 15:55
През 1966 г.

Понеделници с 10 филма, заснети в София

Как е изглеждала София през изминалите десетилетия може да се види и в българските филми, снимани в българската столица. Последните поколения надали могат да си представят живота, хората и движението по софийските улици само по разкази и картички, но в помощ на младите зрители идва инициативата на кино "Влайкова" . Тя е озаглавена..

публикувано на 27.08.24 в 12:19

Магия, необятност, свобода движат Йоанна Лязова във фотографията

Йоанна Лязова е моден и концептуален фотограф. Тя винаги е обичала да снима, дали с телефон или със стар фотоапарат, но идва момент, в който решава да превърне това хоби в професия. "Един ден просто видях обява за стартираща академия по фотография и си казах: това е, сега е моментът, сега или никога! Всъщност след това менторът много успя да..

публикувано на 27.08.24 в 11:43