Как може да бъде осъвременен един столичен район? Кой и как работи за облагородяването на пространството между кварталите . „Младост“ и „Горубляне“? До къде стигна идеята за изграждането на парк „Изток“. Какви промени е необходимо да бъдат направени в Закона за устройство на територията?
Събеседници:
Динко Тодоров, Весела и Анна Цанови, Валентин Димитров и Здравко Младенов – Инициативен комитет Горубляне:
Динко Тодоров - "Преди 2 седмици имаше обществено обсъждане, т.н. Горубляне-Запад е предвидено за застрояване, тя е предвидена за застрояване, не е за парк. Няма и спиране на течения. Ако това се саботира от НПО, което иска да стане партия, ще се застрои с 25% повече."
Весела и Анна Цанови - "Проектът за парк по поречието на р.Искър има благоприятна среда, необходими са няколко алеи. Беше парк, залесен, с пътеки и рибарници - регулирани. Сега има неподдържана тревиста площ. Земята е подходяща. Предложението за парк Изток е неподходящо, каменисто. Не знам колко трябва да се вложат, за да се осъществи."
Валентин Димитров - "Държава и община обещаваt вече 30 години да обезщети имотите с панелните комплекси и после да мисли за обезщетяване за паркове. Ние не сме против изграждане на паркове. Парк Искър бе предизборно обещание на г-жа Фaндъкова, но нищо не е направено. Той е на 900 м от запрашеното място, предназначено за парк Изток."
Здравко Младенов - председател на обединените сдружения "Под Витошката яка".
"Собствениците са готови да се лишат от част от собствеността си, подложени сме дори на рекет, от 30 години нашите имоти са узурпирани след закона от 2006. Засегнати сме - Бояна, Драгалевци, Симеоново. Строи се безогледно, параметрите са 40%, а се строи на 80%. Безогледно се издават актове за общинска собственост."
Иван Димитров – Инициативен комитет Горубляне:
"Картинката е интересна. "Спаси София" предлагат ПУП-а да бъде зелен клин, но не казват откъде ще дойдат парите. Това, което сме направили е ПУП, на който сме дарили една четвърт от имотите си за детски градини, училище, публични паркове, 4 булеварда, велосипедни алеи. Никой няма намерение да прави парк Изток. На 900 м оттам е парк Искър. От 4 години предлагаме на г-жа Фaндъкова да се направят две алеи и два паркинга на държавна и общинска земя, но нищо не е направено. Те не искат да дишаме чист въздух, искат да крадат."
Адв. Захари Генов – юрист, експерт по ЗУТ:
"С приемането на ЗУТ (2001) срокът за обезщетение бе 5 години, който бе увеличен на 10. Има решение на КС от 2020 за равностойно обезщетяване и скъсяване на срока за това, но правителството на ГЕРБ е бездействало, по-късно служебното правителство не е имало право на промяна на закона. Предложението на ИК Горубляне е навременно. Има залитане на държавните и общински органи за занижаване на реалните оценки."
Репортаж на стажант-редактора Христина Иванова от кв. Младост и анкета с хората за изграждането на парк „Изток“:
"Винаги е добре да има повече паркове/няма достатъчно паркове в "Младост" за разлика от "Люлин"/паркът трябва да се поддържа/важно е да се поддържа, сегашният около манастирчето - не знам кой нормален човек ще мине от там/стига да има ресурси, може да се създадат работни места/има нови сгради без междублоково пространство. За мен е абсурдно предложението за аквапарк.
Не мога да преценя - хубаво е паркът да е по-близко до "Младост"/ако това са земи на горублянци, те трябва да са обезщетени, но е по-добре да е близко до "Младост, това е по-добрата локация, но където и да е, паркът е добре да го има, това са белите дробове на кварталите."
Арх. Стефан Стефанов – кмет на район Младост:
"Общинските и държавни администрации отлагат решението на въпроса с парковете. С днешна дата, ОУП има места за паркове. Не приемам, че мястото на парк Изток не е там, че първо да се изгради Искър, а Изток да го забравим. Желанието ни е да има повече паркове. Собствениците в Горубляне са прави да нямат доверие в община. Минус на СО е да няма стратегия за отчуждаване, дълги години в тази посока няма реални средства.
В момента се прави оценка на евентуалната стойност. Трябва да се мине до справедливо обезщетение на собствениците в кратки срокове. "Младост" генерира изключително много средства в София и ако бихме могли да определим какво да прави с тях, би било добре.
Трябва да се степенува, да се започне с паркове върху държавна собственост. Става дума не само за "Искър", а и за този в "Младост-3", 14 дка. Притеснен съм за бъдеща реализация на "Изток" и "Въртопа". Парковете не са само за "Младост". Реституцията трябва да приключи, така ще се увеличат собствените имоти. Нямаме пари за отчуждаването им. После почва финансирането на проекти и на изпълнението им. Това трябва да стане приоритет за София."
Иван Димитров от ИК "Горубляне" предлага на кмета на Младост да се заменят земите им за бул. Копенхаген със съседни празни имоти на МВР и Български пощи. Отговорът на кмета:
"Ние сме само проводник, чуваемост няма. Решението е на СОС. Коментирали сме го с арх.Здравков. Има решение за забрана на "заменки". Досега това винаги се е прехвърляло на следващите."
Борис Бонев – общински съветник, Гражданска инициатива „Спаси София“:
"Парк "Изток" трябва да бъде изграден и разширен. Това е начинът за справяне със замърсяване на въздуха. Парковете не трябва да са само с площадки и алеи, лесопарковете са не по-малко важни. Градът е солидарна система и за парковете трябва да се плаща от всички.
Реституцията бе в реални граници, а не в реална площ. 30 години са предостатъчно човек да си възстанови имота. Странно е неслучайни хора да са с хиляди декари на най-хубавите земи. Обезщетенията трябва да са справедливи. Когато са национализирани, собственостите са били ниви, а сега са терени в града. Трябва да бъдат оценявани подобренията, които да се приспаднат.
Докато се отчуждят, не може собствениците им да бъдат карани да плащат такса смет и данъци. Днес възстановени имоти попадат в обекти на обществена инфраструктура. Те трябва да бъдат обезщетени. Не съм съгласен частната собственост да взема превес над общественото благо, както се случва в София в последните 15 години. Да не бъркаме свободата със свободията.
СО няма парите за ПУП - Горубляне."
Борис Милчев – общински съветник от ДБ:
"Парк "Изток" е част от предвидените преди години зелени клинове. Територията е частна собственост. Ръководството на СО бави проекта, както и за парк "Въртопа". От 15 години темите се отбутват за следващ мандат. Прие се стратегия за развитие на общинската собственост, но извадиха зелената система от нея за след 2023. Нищо не е свършено за 7 години за "Въртопа". А за "Изток" още не е и започнато.
Ако кметът иска да знае колко пари дължи, можеше да го знае преди 10 години. В последните 12 години СО не го знае и крие информация от опозицията."
Арх. Янита Тарабанова:
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..
Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..
Лора Младенова oт „Невидими животни” за благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен: "Идеята дойде от певицата Тина, към..
Славея Сурчева ни кани на поредната „Нощ на музеите“ в НВИМ с атрактивна програма и вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция. В късните часове на деня посетителите ще имат възможността да разгледат една от най-богатите музейни колекции в страната и да съхранят този спомен със селфи в специално обособен за целта кът. Екипът..