Страстта към миналото и позабравените думи от българския език е подтикнала Виктория Бешлийска да създаде специална Фейсбук страница. В „По дирите на думите“ авторката си, открива и събира стари български думи, лични истории и спомени.
Много от красивите думи, възродени в блога ѝ, са втъкани в дебютния ѝ роман „Глина“.
За качествата на книгата и отзивите сред читателите говори фактът, че заглавието и писателката получиха приза на телевизионните зрители на „Библиотеката“ (по БНТ). „Глина“ беше определен за най-добрата книга на 2021 г.
„Отвеждам ви в XVII век, в малкото трънско село – Бусинци, за да ви запозная с един занаят, чиито дири са почти изчезнали. Става въпрос за образците на бусинската керамика“, разказа пред Радио София Бешлийска.
Тя обясни, че предвид описваната епоха, старите български думи са точно на мястото си. Не е архаизирала нарочно езика, а се е придържала към стремежа си за баланс и съчетаване със съвременния изказ.
„Така, както книгата носи името на една от основните сили - Земята, така и до голяма степен и съдбата на героите е предопределена от стихиите.
Преди на напише романа, авторката доста време е проучвала, обхождала е трънския край, докосвала се е до бусинската керамика и исторически артефакти. Живяла е и писала на място в този западен край на България.
В книгата не отсъства нито едно от чувствата, познати на хората и днес, увери Виктория Бешлийска.
С нея разговаря Гергана Пейкова.
Започва седмица, в която коментаторите са нови във "Форум", но не и на редовните слушатели и активни граждани. До 24 май новините в медиите и тенденциите в обществото ще анализират Адриана Диканчева и Никола Атанасов . Втора седмица "гореща" тема и повод за дискусии е Блокираният градски транспорт на София . Търсенето на решения...
София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване на Clean Cities . Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за..
В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата“. Целта е да се предостави на младите хора платформа за изразяване на собствената им идентичност, талант, вълнения и емоции чрез изкуството, съобщиха от пресцентъра на район „Банкя“. Проектът се реализира от сдружение "Благ ден“ в партньорство с района, като основната идея е осмисляне..
19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . С различни инициативи празникът бе отбелязан и от Банката за майчина кърма в София , която е единствена по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров. Открита е на 1 юни 1989 година от Министерство на народното здраве. Тя събира, съхранява и обработва..
След Сакар, Костинброд и Провадия, от фондация "Биоразнообразие“ са се заели със задачата да проучат и възстановят съществуващи чешми на Витоша. Заедно с експертите от Природния парк, те вече са обиколили девет чешми в северната част на Витоша, около Златните мостове. Чешмите са в различно състояние – някои са с хубави фасади, но с разпадаща се суха..
Правителството ще осигури 15 милиона лева допълнително към субсидията на градския транспорт на София, съобщи премиерът Росен Желязков след среща със синдикални лидери, на която не е присъствал столичният кмет. Свидетели сме на решаване на проблем от хора, които участваха в създаването му, коментира кметът на София Васил Терзиев: "Какво..
Тенденцията при основните хранителни стоки на българския пазар в момента е спад в цените – това се отчита от 28 април насам. Но в сравнение с миналата пролет това намаление в цените се забави с 15 дни . Това коментира пред БНР-Радио София Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. Ако има..