Националната мрежа за децата (НМД), която обединява близо 140 организации, приветства актуализацията на Закона за предучилищното и училищно образование, чийто проект бе обсъждан още през миналото лято, но бе внесен в Министерския съвет на 31 декември. По този начин ще започне деполитизация на системата на средното образование. В същото време промените не бива да се правят „на парче“, а в контекста на цялостен анализ на нуждите от такива в закона. Това отбеляза в студиото на Радио София Ванина Кирова, координатор „Политики за децата“ в НМД.
Тя припомни, че законът е прием през 2015 г., а е в сила от 1 август 2016-а.
От НМД настояват за ефективен контрол и оценка върху подбора и работата на педагогическите кадри.
Политическите назначения влошават качеството на образованието. Заслужава си да се положат усилия за прозрачност и ясни критерии при избирането на кадри, особено на ръководни длъжности – лидери, с качества и визия за управление, допълни Кирова:
„В момента на практика нямаме реален стандарт за инспектиране и измерване на качеството в образованието, което се предлага. Външното оценяване в 7-и и 12-и клас много условно дават представа за знания и компетентности на учениците.“
От НМД смятат, че в закона трябва да се предвиди адекватен механизъм за контрола на изпълнението за гарантиране на исканите промени.
Колкото до изместване на началото на учебната година – това трябва широко да се обсъди, и то не в условия на пандемия.
Законопроектът е приет в образователната комисия на парламента. Този петък (28 януари) трябва да се разгледа като цяло в пленарната зала от всичките 240 народни представители.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова с Ванина Кирова.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..