България не можеше да избегне скока в цените на енергоносителите, защото проблемът дори не е регионален – за Европейския съюз, а е глобален. Тенденцията към поскъпване на енергийните суровини е световна. А причината е по-бързото от очакваното възстановяване на икономиката.
Това обясни в студиото на Радио София експертът Калоян Стайков, главен икономист на Института за енергиен мениджмънт.
Сред факторите, повлияли на цените, е и запасяване заради миналата студена зима. Търсенето се повиши. В същото време възникнаха технически проблеми на ключови места.
Дори при по-доброто диверсифициране на енергийните източници Европа не е изолирана от проблема, а какво да говорим за България, в която 90% от горивото се внася от Русия, коментира Стайков.
По думите му движението в цените на енергийната борса е продиктувано предимно от износа. Има нужда от реформа в системата, но не това е основната причина за поскъпването, на което сме свидетели.
Шокиращо високите цени на квотите въглероден диоксид влияеха по-скоро през първата половина на 2021 г., но последният голям скок в цените се дължи на природния газ.
Промените в КЕВР са малко изненадващи, смята Калоян Стайков. В система под напрежение подобни промени трябва са да добре обмислени, за да не повишат нестабилността. В настоящата ситуация така и не стана ясна необходимостта от намаляване числеността на комисията. Възникналите въпроси за повод за спекулации и напрежение, допълни експертът.
По думите му поскъпването се очакваше, макар и не толкова драстично. И е могло да се помисли за подпомагане на засегнатите потребители.
Решението за мораториума върху цените е противоконституционно – не може с парламентарно гласуване да се променя норма, приета от КЕВР за определен период. Решението беше взето без анализ и в последствие се зададе въпросът какво следва оттук нататък. Създаде се впечатление, че мораториумът е взет заради смяна на членовете на регулатора, а това е лошо послание.
„Политическото вмешателство в уж независим орган е изключително лошо нещо“, подчерта Стайков.
Чуйте разговора на Антония Каменичка.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..