Не особено религиозни, но готови да се трудят - така описват преселниците от България в онези времена авторите на тази книга със спомени.
Тя е дело на братята Рами и Ави Бенвенисти. Единият - психолог, а другият директор на едно от най-престижните училища в Гиватайм.
Още истории от спомените събрани в книгата разказа пред кореспондента на БНР Искра Декало Ави Бенвенисти:
"За почивните дни българите се снабдяваха с книги на български от библиотека на главната улица. Това ги отличаваше от останалите еврейски домове в Яфо, където в съботния ден - Шабат хората четяха Библията. Лично за мен, книгите бяха насъщно нещо. За разлика от другите момчета, които като ги пращаха за хляб, докато се върнеха вкъщи бяха обелили и изяли половината от кората, аз се връщах вкъщи от библиотека с цицини на челото си. Пътешком започвах да чета заетите книги и се удрях в дървета и стълбове по пътя. Често успявах докато стигна до дома да прочета книгите и на следващия ден процедурата се повтаряше... По-късно, четях и на иврит. Това бе поглед към светове далеч от Яфо - "малката София"".
"В първите години след преселването, всички надписи в магазините са на български, имало е и политическо кабаре на български. Пред зъболекарите, българите предпочитаха зъботехника. Ценяха се само златни зъби. В Яфо думата общност съществува, но не и уединение. Всеки гост на съседи се отбиваше и у нас. Така давахме своя дял в обществения живот.
И досега има израелци с чужди корени, които пазят българските традиции. На дипломирането на всяко българче идваше цял Яфо."
Какво обаче става с идването на телевизията? Още интересни и автентични спомени за общността на българите от Яфо можете да чуете и във втория звуковия файл:
Полицията в София е установила и задържала част от участниците в инциденти и нападения в столичен мол преди близо два месеца. Случаите са докладвани преди месеци и на прокуратурата. След публикуване на видеоматериалите, на които се вижда как млади мъже се държат агресивно и предизвикват безредици в търговски център, от МВР са установили част..
Пратките, които идват от чужбина се движат на два потока и разпределението им зависи от доставчиците, обясни за Радио София Станислава Владимирова - държавен инспектор в Агенция "Митници". За едните е необходимо митническо оформяне, за да стигнат до получателя, а вторият вид пристигат директно към потребителите, тъй като вече са освободени на..
Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..
Днес коментаторите във "Форум" адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев отново обсъждаха актуални теми от деня, както и такива, които вълнуват хората от доста време: Технологиите: Защо автономните автомобили още няма зелена светлина в България и Европа? Идеи за организацията на движение в Столичната община – паркиране, зони, привилегии...
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..