Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Найден Тодоров и музикалната лекота на битието

Сестрите Лабек, Сабине Майер, Готие Капюсон и Мария Жоао Пиреш са сред солистите на Софийската филхармония до края на сезона

Три са нещата, благодарение на които идва успехът, казва в сутрешното ни Радиокафе Найден Тодоров, директорът на Софийската филхармония – “работа, приятелства и късмет“. 

Факт е, че той работи много – в студиото ни дойде след поредното си пътуване до Виена, защото се старае непрестанно да си сверява часовника и често използва почивните дни, за да пътува до Виена, да ходи там на концерти, да слуша гостуващите музиканти и да говори с тези, които би искал да покани в София. Именно от Виена са и много от онези „късметлийски“ приятелства, благодарение на които някои от най-големите имена в света на класическата музика гастролират в столицата. 

Както му казва Юлиан Рахлин (с когото са състуденти от Виена и чието поредно гостуване като солист на Софийската филхармония е само след месец с Първия цигулков концерт на Шостакович) – „когато не познаваш някого, до когото не можеш да стигнеш през агента му, търсиш друг, който го познава“. 

Именно благодарение на Рахлин, Найден Тодоров се свързва лично с Вилде Франг, която наскоро беше в София след категоричното мнение на нейните импресарии, че преди 2025 това няма как да стане. 

Една след друга, детските мечти на Найден Тодоров стават реалност и музикантите от любимите плочи в неговото детство идват в „плът и кръв“ да свирят в зала “България”. 

Други важни познанства, които водят до наистина ценни гастроли са с бившия директор на фондацията „Ленард Бърнстейн“ и бившия директор на Виенската опера. Но, разбира се, факторите в едни преговори са много повече. 

„Някои хора нямат представа, че още преди да стане дума за изкуство и за нивото на оркестъра, агентите имат три задължителни изисквания – зала с над 1000 места, 5-звезден хотел и летище в града“, споделя Найден Тодоров. Е, след това идват и други изисквания, като отличен концертен роял и понякога (както с Марта Аргерич) роялите пристигат и си тръгват с изпълнителя. Но това е напълно нормално за големите…

А сега за предстоящите концерти – започваме със сестрите Лабек – „те са като подарък за рождения ми ден“, казва Найден Тодоров с неизменната си усмивка. Концертът е на 7 април, а говорим за най-известното клавирно дуо в света, като Катя и Мариел се чувстват еднакво комфортно в най-престижните зали в света, на концерти на открито (както през 2016 свирят пред двореца Шьонбрун пред 100 000 души с Виенската филхармония, и в проекти на Стинг. Но може би най-важното, според Найден Тодоров е това, че „толкова много композитори днес пишат творби специално за тях – така тези две сестри правят историята на класическата музика в днешно време“.  Говорим за Филип Глас, Джон Кейдж, Арво Пярт, Майкъл Наймън… 

„В София те ще свирят концерта на Брайс Деснър – колебахме се между него и Менделсон и избрахме по-атрактивния пред по-класическия“, каза Тодоров.

Седмица преди сестрите Лабек пък пристига един от най-големите флейтисти към днешна дата – Еманюел Паю, при това с „феноменалния италиански диригент Даниел Орен – за мен това е един от акцентите на сезона“, добавя Найден Тодоров.

През май се задава Рей Чен – „цигуларят, който постигна удивителен ефект в социалните мрежи – не знам как го прави, пуска видео как свири в къщи и десет минути по-късно са го гледали 10 000 човека. Младите хора са полудяли по него и очаквам да видя как ще реагира младата публика у нас“, продължава разказа си диригентът, който ръководи Софийска филхармония. 

Юни пък се очертава „пианистичен месец“ – започва с Пламена Мангова и Борис Березовски (в една програма), Людмил Ангелов, Евгени Божанов и (тук можем да направим драматична пауза) Мария Жоао Пиреш (19 юни).



„Тя е един от гигантите на пианото, и то не само на нашето време, а на всички времена. За по-широката публика е известна с онази прочута случка в Австралия, когато от самолета отива на генерална репетиция, при това с публика и оркестърът засвирва ….не този концерт от Моцарт, който тя очаква. Мария Жоао Пиреш дава знак на диригента Рикардо Шайи, но той се усмихва и й казва, че знае, че тя ще се справи. И тя се справя – представете си какво й е било, след този първоначален шок“, умее да разказва Найден Тодоров, но пък историята е истинска. И наистина Мария Жоао Пиреш ще свири в София. Както и Сабине Майер, друго безспорно име (в света на кларинета). И при нея има много истории, както когато Херберт фон Караян я назначава в Берлинската филхармония и става скандал, защото е.. жена. Но по-важното е, че е изключителна кларинетистка с фантастична кариера.

И да не забравим Готие Капюсон (той ще свири Вариациите Рококо от Чайковски на 24 март). Без преувеличение, един от най-добрите виолончелисти на нашето време. 

„Неговото гостуване е друга моя сбъдната мечта, отново през приятели се „докопахме“ до него“ – добавя още щрихи Найден Тодоров, който, за да дирижира този концерт, се отказва от ангажименти в Южна Корея. 

А в списъка с мечтаните истински големи музиканти, които да придума да гостуват в София, има още много имена.

Подробности можете да чуете в звуковия файл

Снимките са предоставени от Софийската филхармония



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Литургия в църквата на район „Искър“ „Свети Наум“ в парк Дружба, 6 януари 2024 г.

Ограничават движението в кв. "Дружба" заради церемонията по хвърлянето на кръста

В 13 часа в София на езерото в "Дружба" ще бъде официално отпразнуван Йордановден. Литийното шествие ще тръгне от храма "Свети Наум“ в 12 часа до езерото. От 11 до 14 часа движението по булевард "Кръстьо Пастухов" ще бъде ограничено заради церемонията по хвърляне на кръста, обясни изпълняващият длъжността кмет на район "Искър" Александър Иванов:..

публикувано на 06.01.25 в 09:04

Слънчево начало на седмицата, с температура в София около 6°

Днес ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Преди обяд около Дунав, в котловините и западните райони на Горнотракийската низина ще има мъгли, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб, в Източна България до умерен юг-югозападен вятър, с който ще се затопля. Максималните температури ще бъдат между 7° и 12°, на места в Предбалкана малко по-високи, в..

публикувано на 06.01.25 в 07:35
Евгени Серафимов

Как един учител на годината променя града

Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...

публикувано на 05.01.25 в 12:06

Красота, комфорт и радост от живота

Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...

публикувано на 05.01.25 в 11:22
Кюстендил

Кюстендил: ски, слънце, медицински туризъм

Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..

публикувано на 05.01.25 в 10:39
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00