Те са отличени в категорията за социална иновация на конкурса за иновативно предприятие на годината.
"Когато Илко ми показа идеята, на мен много ми хареса и реших да се включа, като вече разработваме проекта повече от година", каза Цветков.
Четене на текст, разпознаване на обекти, ориентиране в ситуация, както и навигация от друг човек през камерата на очилата, а също и разпознаване на цветове са част от иновативните решения, които са вложени в устройството.
"На самите очила има камера и има кутийка с процесор и батерия, която стои в джоба. И камерата съответно на очилата прави снимка или видео и превръща това, което вижда в звук, в аудио формат, който го прочита в ухото на човека", разказа Илко Симеонов.
Освен това младежите са се свързали със Съюза на слепите в България, където прототипът е бил харесан.
Пред Радио София Симеонов и Цветков поясниха, че на световния пазар има подобни изобретения, но поради високата им цена те са избрали оригинален подход за да направят нещо по-различно, като например очилата да не изискват интернет за да функционират, споделят те.
В момента устройството е с версии работещи на български и английски език, като идеята е самото то да реагира и в непознати ситуации. Така то дава самостоятелност на незрящите хора и ги прави по-конкурентоспособни пред работодателите.
Важна част от проекта е финансирането, като първоначално то е било в размер на няколко хиляди лева, получени от конкурс "Идеята ми е супер", организиран от бивши ученици на математическата гимназия в Плевен, сподели Илко Симеонов.
Той добави, че повторното финансиране е било от университета в Холандия, където учи и призова хората, които искат да тестват очилата да им пишат на страницата и да гласуват за новия конкурс в който участват за да ги подкрепят.
Предстои добавянето на още функции като разпознаване на банкноти и знаци с ръце, както и избирателност при четене.
Още подробности за иновативните очила можете да чуете в звуковия файл.
България е на второ място по смъртност при горещи вълни в Европа за 2023 г., но те липсват в описанието на природните бедствия, при които се издава сигнал в националната система за ранно оповестяване BG Alert. За това алармира в своя статия климатологът д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи..
Дългоочакваният Закон за несъстоятелност на физическите лица беше обнародван в Държавен вестник, но ще влезе в сила поне след 9 месеца. Докато имаше обществено обсъждане, а и преди това, Законът претърпя значителни корекции. От експерти той беше определян като лобистки и в защита на кредитните институции, но не и за физическите..
Исторически достоверните бордови игри ни показват как са играли хората в България още по времето на средновековието. Най-емблематичната им възстановка е “Алкерк“ – стратегическа настолна игра, открита върху камък в средновековната столица Плиска, но играна още в Древен Египет и Рим, а по-късно и в арабския свят. “Мисията на център “Алос” е именно..
Изложбата на завършващите бакалаври и магистри от специалност “Метал” предстои на 9 юли. Бакалавърските творби, които ще бъдат изложени на изложбата са дело на студентската работа през последния семестър, който започва от февруари до юни, когато е защитата.Подготовката за изложбата при всеки отнема различно време. “При мен конкретно отне малко повече..
След дискусията за Наредбата за общинските жилища, проведена на 7 юли , председателят на групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев призова за подкрепа на промените при гласуването ѝ в четвъртък, 10 юли. Той е сред вносителите на доклада . Предложените нови моменти предизвикаха недоволство сред наемателите на..
Фестивалът "Алегра“ се открива на 10 юли, но академията към него вече тече, а тя именно е сърцето на фестивала. В предаването „Радиокафе“ гостуваха Петър Найденов - контрабасист, който от дълги години свири и работи в Швейцария, но в един момент решава, че и у нас трябва да има такива академия, каквато е факт в сърцето на Европа и Мария..
Чужденците много харесват София, като среда за работа и като град за живеене, казва Иван Гойчев, който е зам.-кмет на столицата и се занимава с иновации, дигитализация, икономическо развитие . Сфери, които са сред най-важните за развитието на един град. Иван Гойчев не е политик, а идва от частния сектор, където от 25 години работи в софтуерната..