10 800 декара в столичните паркове са частни имоти. Това за 36% от зелените оазиси на града.
„След 15-годишно бездействие сме пред най-лошия кошмар за един град – обясни пред Радио София арх. Борислав Игнатов, зам.-председател на Столичния общински съвет, член на постоянните комисии по устройство на територията, архитектура и жилищна политика и по инженерна инфраструктура и енергийно планиране.
Той обясни, че на 28 януари т.г. изтече законовият срок, в който Столичната община имаше привилегията да придобие парковите части, които са частна собственост – чрез отчуждаване или обезщетение с друг терен.
„Въпреки прекомерно дългия срок, за тези 15 години няма нито един имот в парк, придобит от общината. Излиза, че тези площи не влизат в обществения интерес. Бездействието е скандално. Никога не е приеман план за отчуждителни процедури. Сега собствениците имат свободата да се разпореждат с имотите си. Засега могат да си ограждат имота, а по-късно – да поискат промяна в предназначението“, обясни арх. Игнатов. И предупреди, че до етапа, в който може и да се строи в софийските парковете, ако се наложи, може да се мине и през европейските съдилища.
По думите на общинския съветник вече има предложения на имотния пазар. Интересът и цените ще растат.
Според по-ранни изчисления са били нужни около 1 милиард лева, за да се отчуждят частните имоти в столичните паркове. Сега пазарните цени ще увеличат многократно нужните средства на Общината, и то за покупка на пазарен принцип.
▲ Ще видим ли в софийски паркове такива табели, поставени от частни собственици Снимка: Луиза Лазарова
„15-годишният срок не важи за Общия устройствен план на Столичната община. Апокалиптичната картина на масово застрояване в парковете не е реалистична“, опонира шефът на дирекция „Инвестиционно отчуждаване“ към Столичната община Венцислав Тодоров. – „В Закона за устройство на територията има текстове, които защитават зелената система. Аз нямам притеснения, че след тези 15 години терените ще бъдат преотредени. Но съм съгласен, че трябва да се намери трайно решение. Не е имало случай Общината да изкупува на занижени цени.“
Тодоров допълни, че до две седмици ще бъде довършен регистърът на подлежащите на отчуждаване имоти – не само за зелени системи, но и за улична, техническа или социална инфраструктура.
„Става дума за 23 000 декара. Без законодателна инициатива не можем да продължим напред, за да дадем справедливи обезщетения", каза още шефът на общинската дирекция.
Чуйте разговорите на Антония Каменичка с архитектите Борислав Игнатов и Венцислав Тодоров.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...