10 800 декара в столичните паркове са частни имоти. Това за 36% от зелените оазиси на града.
„След 15-годишно бездействие сме пред най-лошия кошмар за един град – обясни пред Радио София арх. Борислав Игнатов, зам.-председател на Столичния общински съвет, член на постоянните комисии по устройство на територията, архитектура и жилищна политика и по инженерна инфраструктура и енергийно планиране.
Той обясни, че на 28 януари т.г. изтече законовият срок, в който Столичната община имаше привилегията да придобие парковите части, които са частна собственост – чрез отчуждаване или обезщетение с друг терен.
„Въпреки прекомерно дългия срок, за тези 15 години няма нито един имот в парк, придобит от общината. Излиза, че тези площи не влизат в обществения интерес. Бездействието е скандално. Никога не е приеман план за отчуждителни процедури. Сега собствениците имат свободата да се разпореждат с имотите си. Засега могат да си ограждат имота, а по-късно – да поискат промяна в предназначението“, обясни арх. Игнатов. И предупреди, че до етапа, в който може и да се строи в софийските парковете, ако се наложи, може да се мине и през европейските съдилища.
По думите на общинския съветник вече има предложения на имотния пазар. Интересът и цените ще растат.
Според по-ранни изчисления са били нужни около 1 милиард лева, за да се отчуждят частните имоти в столичните паркове. Сега пазарните цени ще увеличат многократно нужните средства на Общината, и то за покупка на пазарен принцип.
▲ Ще видим ли в софийски паркове такива табели, поставени от частни собственици Снимка: Луиза Лазарова
„15-годишният срок не важи за Общия устройствен план на Столичната община. Апокалиптичната картина на масово застрояване в парковете не е реалистична“, опонира шефът на дирекция „Инвестиционно отчуждаване“ към Столичната община Венцислав Тодоров. – „В Закона за устройство на територията има текстове, които защитават зелената система. Аз нямам притеснения, че след тези 15 години терените ще бъдат преотредени. Но съм съгласен, че трябва да се намери трайно решение. Не е имало случай Общината да изкупува на занижени цени.“
Тодоров допълни, че до две седмици ще бъде довършен регистърът на подлежащите на отчуждаване имоти – не само за зелени системи, но и за улична, техническа или социална инфраструктура.
„Става дума за 23 000 декара. Без законодателна инициатива не можем да продължим напред, за да дадем справедливи обезщетения", каза още шефът на общинската дирекция.
Чуйте разговорите на Антония Каменичка с архитектите Борислав Игнатов и Венцислав Тодоров.
Средата на седмицата и водещата на "Форум" поднесоха пред коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов следните теми: На днешната първа задължителна матура по български език и литература над 48 хиляди 12-окласниците (след теста) избираха между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови"..
В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..
В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..
От рок към поп-денс се трансформира култовата песен на Б.Т.Р. "Защо". Славчо Николов от рок групата дава идеята на момичетата от трио "Вива" да направят кавър версия на тяхната песен от 2014-та. Двамата, с Алекс Нушев работят по аранжимента и ето, че песента вече има своята денс версия. "Нашата цел беше да е песента на Б.Т.Р., но да си е с..
На 24-ти април започва "Училище за отговорни инфлуенсъри" - първата в България образователна платформа за обучение и сертифициране на създатели на съдържание. Основната цел на платформата е да обучава и сертифицира създатели на съдържание, като насърчава по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация. Програмата е създадена в отговор на..
Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..
Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..