Ярките съвременни български поети Маргарита Петкова и Добромир Банев за трети път издават книга, на която ще видим и двете имена на корицата.
След големия успех на „Абсурдни времена“ преди около десетилетие, сега излиза от печат „нецензурираната версия“ на сборника с техни творби.
„Любовта е най-абсурдното чувство, но това е прекрасното в нея. За всеки съвременник времената, в които живее, са абсурдни. Винаги нещо го дразни, смущава, иска да му е по-хубаво, по-цветно и по-живо. А иначе животът е прекрасен и трябва да имаме очи да го видим“, отбеляза в студиото на Радио София Добромир Банев.
Той разкри, че в новото издание авторите минават през всички състояния на любовта – от споделеното мълчание, от това - да полетим върху крилете на желанието, приземяването от гравитацията, да ревнуваме, да хвърляме и чупим предмети… и да продължаваме да се обичаме.
Той разказа как с Маргарита Петкова съдбата ги е срещнала – не по случайност, а „по нарочност“. Общуват, сякаш се познават от предишен живот. И всеки си носи своя поетичен стил.
По думите на Банев „Абсурдни времена“ е много различна книга. Има своя сюжетна линия. Неслучайно е поставяна на сцена – в спектакъл с участието на Нона Йотова и Петър Антонов.
„То това си е пиеса, но в мерена реч.
Първата книга, която излезе в 2 части, написахме точно за 13 дни. След точката обаче не можахме да спрем да пишем. И във виртуалното общуване – продължавахме да не се познаваме лично, а само през социалните мрежи, започнахме да се разменяме неща, от които се спуквахме от смях, зачервявахме бузи. Заради пандемията чакахме 2,5 години това издание. Но сякаш сме предвиждали какво може да стане – част от стиховете са за медицински сестри с касинки, за линейки, които влизат в хола, за това, че животът ни е един психодиспансер, че крием лицата си зад маска. В голяма степен ние се оказваме пророци в частта, която не беше публикувана до момента“, обясни поетът.
Той покани всички (по)читатели на премиерата на книгата на 10 февруари от 18:30 ч. в столичния клуб „Ялта“.
Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова.
И очаквайте нови песни по стихове на Маргарита Петкова и Добромир Банев.
Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..
Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа в предаването "Ритъмът на столицата"..
Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..
Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но той не е сам в този път - зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..
Младата изпълнителка Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември. На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..
Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..
Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..