За УНИЦЕФ никога не е бил поставян въпросът дали да бъде отразявано насилието над деца, а как. Забелязва се подобрение пред последните 10 години при отразяването на темата в българските медии.
Това подчерта пред Радио София Ивайло Спасов, директор на отдел „Комуникации“ на УНИЦЕФ-България.
По думите му невинаги е достатъчно да се замъгляват лицата на снимки, да се променят имената или да се премодулира звукът. Има и по-креативни начини – чрез анимация, чрез възстановки.
Освен техническата страна въпросът има и законодателна, има етична страна.
Децата не бива да се третират с термини като жертва, те може да са пострадали или обект на насилие. Спасов припомни и важността на саморегулацията в дейността на журналистите. Осъзнаване на проблема, а не фокусиране върху частния случай.
Въпросите трябва да продължат до намиране на решения за обществото, подчерта Дани Колева, програмен директор на отдел „Закрила на детето“.
„Притеснителни са данните от проучване от миналата година – за това, че всяко второ дете до 18 години е преживяло някаква форма на насилие – най-често емоционален и(ли) онлайн тормоз. Все още има нужда от обучения за разпознаване на насилието.“
Не сме привърженици на санкцията, на порицанието, а на подкрепата и повишаване капацитета на представителите на медиите, допълни Спасов.
„Когато има нарушаване правата на детето в медиите, то почти никога не е умишлено и злонамерено. По скоро е от бързане, от недостатъчно знания или липса на чувствителност.“
С Ивайло Спасов и Дани Колева разговаря Йоана Георгиева.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..