За УНИЦЕФ никога не е бил поставян въпросът дали да бъде отразявано насилието над деца, а как. Забелязва се подобрение пред последните 10 години при отразяването на темата в българските медии.
Това подчерта пред Радио София Ивайло Спасов, директор на отдел „Комуникации“ на УНИЦЕФ-България.
По думите му невинаги е достатъчно да се замъгляват лицата на снимки, да се променят имената или да се премодулира звукът. Има и по-креативни начини – чрез анимация, чрез възстановки.
Освен техническата страна въпросът има и законодателна, има етична страна.
Децата не бива да се третират с термини като жертва, те може да са пострадали или обект на насилие. Спасов припомни и важността на саморегулацията в дейността на журналистите. Осъзнаване на проблема, а не фокусиране върху частния случай.
Въпросите трябва да продължат до намиране на решения за обществото, подчерта Дани Колева, програмен директор на отдел „Закрила на детето“.
„Притеснителни са данните от проучване от миналата година – за това, че всяко второ дете до 18 години е преживяло някаква форма на насилие – най-често емоционален и(ли) онлайн тормоз. Все още има нужда от обучения за разпознаване на насилието.“
Не сме привърженици на санкцията, на порицанието, а на подкрепата и повишаване капацитета на представителите на медиите, допълни Спасов.
„Когато има нарушаване правата на детето в медиите, то почти никога не е умишлено и злонамерено. По скоро е от бързане, от недостатъчно знания или липса на чувствителност.“
С Ивайло Спасов и Дани Колева разговаря Йоана Георгиева.
Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..
“Tokonomia“ е наречена изложбата, която ще открие Фестивала на чая (FesTeaval) в Централни хали. Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща? Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи векове напред, което не е шлифовано до блясък, има бръчки като зряла жена или мъж и е крехко като..
Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..
Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..
Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..