Събитията от седмицата говорят, че студената война между изпълнителната власт и прокуратурата навлезе в нова, още по-остра фаза. И едната, и другата страна залагат на по-решителни ходове. С решението на Конституционния съд нещата се обръщат повече срещу главния прокурор Иван Гешев. От друга страна министър-председателят показа, че не е притеснен от хода на прокуратурата.
Това коментира в ефира на Радио София политологът доц. Петър Чолаков.
Той посочи, че имената (19+1) в списъка му, по които има редица публикации, повдигат много сериозни въпроси и по тях прокуратурата отдавна трябваше да се самосезира. А оттам едва ли не искат обяснение от премиера защо тези имена се поставят на дневен ред.
„Голяма част от обществото остава с впечатлението, че прокуратурата работи с двоен аршин“, допълни политологът.
Според него и след решението на Конституционния съд за възможността министърът на правосъдието да иска отстраняване на главния прокурор мнозинството във Висшия съдебен съвет, което подкрепя Иван Гешев, се оказва в „небрано лозе“.
Ще продължи търсенето на начин за смяна на главния прокурор, убеден е доц. Чолаков.
Колкото до коалиционното правителство, то като че не получи онзи период и кредит на доверие, с което сме свикнали, и още от началото беше подложено на престрелки.
По отношение на ваксинацията Кирил Петков беше последователен, но решението за мораториума върху цените на енергията беше категорично популистко. След ерата ГЕРБ (Борисов) трудно може да се говори за реваншизъм. Трябва да се отчете обаче, че съществува голямо изкушение за реваншистки действия, отбеляза още Петър Чолаков.
С него разговаря Лъчезар Христов.
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..
В края на работната седмица, на 4 април във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), коментираха по следните теми: Пътищата в България , култура на шофиране и спазване на правилата и санкциите. Човешки жертви..
Държавните институции и законодателството ни изостават драстично от съвременните форми на превенция и защита на децата. Гражданската нетърпимост към насилието над деца се увеличава. Това се посочва в Отворено писмо на Национална мрежа за децата (НМД) до държавните институции и медиите във връзка със случаите на насилие над деца в..
На 12 април ще се проведе Петото издание на Международния турнир "Turbo Trophy" , организиран от Българската федерация по таекуондо и Таекуондо Клуб Турбо . "Предишните издания на състезанието превърнаха “Turbo Trophy" в празник на спорта и успяха да зарадват стотици състезатели и хиляди привърженици на Олимпийското таекуондо в България и на..
Проблемът на българските партии, особено на тези в опозиция, е, че не знаят какво ще правят на 2 януари 2026 г . Това ги кара да правят резки движения, които говорят за тяхна безпомощност на въображението. Това коментира пред БНР-Радио София политологът д-р Любомир Стефанов . И още: " Партиите свикнаха да се явяват често на избори и..
Темата за щастието вълнува всички хора - независимо от възрастта или къде се намират по света. То е нещо субективно, но има и обективни критерии, по които може да бъде измерено или обсъдено. Кога се чувстваме истински щастливи, какво влияе на усещането ни за удовлетворение, зависи ли щастието ни от това, което имаме, или от начина, по който..
Американските пазари отбелязаха загуби след като президентът Доналд Тръмп тази седмица обяви нови размери на митата , които разтревожиха бизнеси по целия свят. Тарифите представени в сряда включват общи мита от 10% и допълнителни за някои страни. Притеснения имаше и от съпартийци на Тръмп, които се присъединиха към демократи в опит да наложат..