Филмовото училище на Ню Бояна ще подготвя български специалисти на холивудско ниво, като всеки е добре дошъл да се запише, независимо дали има опит в кино индустрията или не. По темата започнахме да говорим още по време на коледното ни гостуване в Ню Бояна, но повече подробности чуйте от интервюто с изпълнителния директор Ярив Лернер и творческия мениджър Александра Цветкова:
„Много сме развълнувани, защото имаме над 150 кандидати. Това е много практически насочено обучение. Целта е да започнеш работа възможно най-скоро“, разказва Лернер и допълва, че училището е било един от първите му проекти, когато е поел управлението на екипа на Ню Бояна.
„С работата, която идва се увеличава нуждата от квалифициран екип. Имаме две предизвикателства – от една страна „Законът за филмовата индустрия“ или механизмите за възстановяване на разходи да заработят успешно и от друга страна - да можем да предложим всички услуги, които големите компании като Дисни очакват от нас, за да заснемат филмите си в България“.
Ярив Лернер обяснява, че ползите от това, да привличаме все повече и повече филмови продукции в страната биха се отразили не са само върху филмовата индустрия, а и върху живота на всеки един от нас:
„Екипите на тези продукции харчат бензин, хранят се в местни ресторанти, хотели и използват всякакви различни услуги, за да работят в България. Така навлизат свежи пари в икономиката на страната. Освен това има и дългосрочен ефект за туризма, защото всички тези хора се връщат на местата където живеят и разказват за България. Когато филмът е заснет в дадена държава, той се превръща в час и половина реклама на страната“.
За създаването на един филм в Ню Бояна са необходими от 500 до над 2000 човека. В университетите по кино най-често се учи как да бъдеш режисьор или главен оператор, но такива на сетовете са по един или двама. В рамките на училището ще обучават останалите:
„Ако гледате филм, в началните надписи ще видите около 10 имена – режисьора, сценариста, продуцентите и водещите актьори. Но когато филмът приключи, ако останете да гледате финалните надписи, виждате толкова много хора, от толкова много отдели. Режисьорът има визия, но и нужда от цяла армия от специалисти за да я реализира. В училището ще работим за създаване на тази армия“, допълва Лернер.
Своята кандидатура може да подадете тук.
Във втория ден от седмицата темата за парламентарните разговори отново е във фокуса на дискусията в предаването "Форум". Още от темите: "ПП - ДБ" организира разговори в парламента с МЕЧ, "Има такъв народ" и "Алианс за права и свободи" за приемането на декларацията за санитарен кордон около санкционирания от САЩ и Великобритания Делян Пеевски и..
На 14 ноември отбелязваме Световния ден за борба с диабета. По този повод екип от Клиниката по ендокринология и болести на обмяната на Военномедицинска академия в София ще извършва безплатно измерване на кръвна захар и консултации с пациенти. Желаещите да се консултират могат да го направят на 14 ноември, от 9.00 до 12.00 часа, във фоайето на..
Само преди дни отвори врати обновеното педиатрично отделение в Многопрофилната болница за активно лечение в Ботевград . Средствата за ремонта на отделението са дарени от множество фирми и Община Ботевград. За реновирането на отделението своя принос има и Фондация „За доброто“ и тяхната инициатива “Светулка”, която си е поставила за цел да помага за..
През следващите два дни в столицата ще се състои Национална кръгла маса “Политиките за енергийна ефективност на сградите: в търсене на устойчивост, качество и предвидимост“, организирана от Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект и Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия в партньорство с Коалиция „Да обновим България“ и Асоциацията на..
В предаването "Радиокафе“ гостуваха Момчил Атанасов – пиано и басистът Християна Вълкова от Open Source Trio, за да разкажат за новата си музикална пиеса "Flow". Те вече имат издадени два албума, но по оношение на концепцията за стила музика, който определя звученето им, все още имат екзистенциални спорове, шеговито разкри Момчил Атанасов...
На заседанието на 14 ноември Столичният общински съвет ще гласува предложението в район "Лозенец" улица да носи името на Милчо Левиев, 5 години след смъртта на големия български музикант. Докладът е внесен от районния кмет Константин Павлов и общинския съветник Веселин Калановски. Двамата вносители напомнят, че Милчо Левиев (1937-2019)..
Симфоничният оркестър на БНР започва нова линия концерти само с българска музика. Първият концерт ще бъде на 13 ноември от 19.30 часа в Първо студио на БНР. Ще звучат „Заливът Дромос“ от Ценко Минкин, Концерт за цигулка и оркестър от Веселин Стоянов и сюита „Време разделно“ от Георги Генков. Ще гостуват двама даровити музиканти – цигуларят Стоимен..