Ще отпразнуваме Международния ден на Дарвин, посветен на годишнината от рождението на Чарлз Дарвин, известен още като Ден на еволюцията с не толкова известни факти за забележителния учен – гост е д-р Петър Берон, биолог, зоолог, биоспелеолог и откривател на нови животински видове:
"Бях 32 години председател на Българската федерация по спелеология, обикалял съм пещери по цял свят. Описани са не-повече от една десета от съществуващите животни.
Дарвин е погребан в Уестминстър и ти е трудно да стъпиш върху плочата му, до него е Нютон и най-великите англичани. Пътувайки с кораба "Бийгъл" му идват повечето идеи за еволюцията. На о-вите Галапагос се среща с необикновен животински свят, 17-18 те вида чинки, които са потомци на пилета, прехвърчали 900 км и са се пригодили за хранене с каквото е възможно. Та са пример за т.н. "радиална" еволюция.
Той не е първият, който говори за еволюцията - преди него това прави Ламарк във Франция. Преди тях, още в древна Гърция се замислят за това. "Произходът на човека" излиза в 1871, оттогава са направени много нови открития в антропогенезата - от Люси, преди 4 милиона години до Родезийския човек в Зимбабве.
Има неизяснени неща. Край Чирпан се намериха зъби и кости на грекопитек, от хоминини, на 7 милиона години. Дарвин е вярвал в Господ, но не и в попщината. Не е било лесно да кажеш - "няма Бог, произлезли сте от маймуните". По време на "маймунските процеси" в САЩ преди век са глобявали учители, преподавали Дарвин."
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..
Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..
Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..
В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..