Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световен ден на радиото? Всеки ден е ден на радиото!

От 2011 по призив на ЮНЕСКО, светът отбелязва Световния ден на радиото - както на хората, които го правим, така и на слушателите, а вече и читателите ни. Неслучайно тази година темата е "Радио и доверието" - достатъчно е да проследим тенденциите в България, където БНР се радва на най-голямо доверие в аудиторията (72%). Особено важно е това във времена на криза, като сегашните.

Доверие и достъпност, медийна грамотност - това са ключовете към създаването на лоялни слушатели. Устойчивост и конкурентоспособност - тези към успеха на самите радиостанции.

Слушат ли столичани радио?

"Програмите са много по-пълни/ако трябва да съм честна, по-редовен зрител съм, но радиото ми предоставя по-гъвкаво информация/лично предпочитам да ме развлича и информира по време на пътуване/подкастите на БНР по икономически теми/сега радиото е чудесен другар по време на пътуване" - това са обобщени отговорите на слушатели от София.

Петко Георгиев, един от създателите на "12+3" е първият ни събеседник:

"Основното предизвикателство е качествената журналистика да успее да намери своя път до хората. Ефирното радио е със свита аудитория, слуша се предимно в колата. Затова трябва чрез дигитални канали да стигне до младата аудитория. Лично аз слушам радио докато пътувам, предпочитам програма "Христо Ботев" и подкасти. Новините сега са навсякъде, няма нужда да се чака кръгъл час. Медиите трябва да отиват в дълбочина, да интерпретират теми, които не са част от основния поток. Моделът за финансиране на обществените медии в България открай време е лош. Занижената субсидия върши работа, но е недостатъчна за технологично развитие. Увеличаване на обществено финансиране е път в правилната посока. Това е моделът в много страни по света, тук липсва политическа воля.

Бъдещето виждам в интегриране на платформите, технологично развитие, което да позволява качественото съдържание да стигне до аудиториите на платформите. Дигиталната аудитория може да надмине ефирната, публиката мигрира там."

А ето и мнението на друга радиолегенда от близкото минало - Виза Недялкова:

"Битката за аудитория е много голяма и слава Богу БНР си е първата медия на България. Много хора не знаят, че почти всичко навремето бе на запис, с школувани гласове на говорители, които нямаха нищо общо с обикновения човек. Много важно за нас бе живия микрофон. Всички се учехме от Божана Димитрова. Имахме слушатели, като Асен Поповски, който искаше да знае програмата за всеки ден и се подготвяше, за да се изкаже компетентно, той помагаше на предаванията. Радиото е медия на истината. Лъжата не може да хване дикиш, не става дума за изказа, а за искреността. В телевизията документалното не върви, винаги трябва да има пудра и приповдигнат тон. 

Всеки ден е ден на радиото. Последните години се обсъжда ще умре ли радиото. Никога човек няма да престане да се нуждае от един допълнителен глас. Затворени сме в черепните си кутии, в днешно време гласът е много ценен. Днес медиите не говорят, показват само картинки. Усещате, че ви слушат, не сте затворени в студиото. Медийният човек е достатъчно разумен. Обичам гласовете на хората, за мен това е доверието, не искам да знам нещо. Минало ми е времето, има нови, много добре работещи хора, хубаво е човек да си отиде навреме, но ще ми липсва да го слушам.

Липсва ми интервю, не само разговор по телефона. Липсва ми репортаж, очерк, документална дълга тема. Трябва отново да се учим на бавно четене и слушане, на голям разказ."

Доц. Вяра Ангелова от ФЖМК ни говори за радиото по света:

"На практика е трудно да се каже коя е рождената дата на радиото. Много държави се борят за първенството. Смята се, че това е в Питсбърг в 1920 г., но в Аржентина твърдят, че 4 седмици по-рано са имали вече радио. Дълго време държавите от бившия социалистически блок честваха 7 май покрай Попов (1895), но по това време Маркони изобретява радиотелеграфа. Духът на времето създава нова, много естествена медия. 

Датата днес е леко изкуствено създадена. Радиото е повече от журналистика. Радиото е музика. Днес можем да кажем, че БНР е значително по-свободно от частните медии. Предизвикателствата са технологични - как да стигнем до младата аудитория, оято живее само в дигиталния свят. Другите са свързани с комерсиалното начало, което изяжда голяма част от живота ни - индиректното влияние на големите корпорации, което не трябва да подценяваме, както и натиска на политиците. Те никога няма да изоставят своята претенция да влияят на умовете на хората.

Радиото има най-голям шанс да оцелее. Радиото е доста по-евтино от телевизията и вестниците, в съвременния свят радиото изглежда по различен начин."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юлиян Петров

Не може да има единен национален стандарт за качество в образованието при толкова различни училища

Над 78% от хората в България смятат, че учебните програми трябва да бъдат опростени като се намали обемът информация и да се наблегне на практически упражнения и формиране на компетентности . Това показва поредното изследване на общественото мнение в системата на образованието, в което участие имат и заинтересованите – родителите...

публикувано на 27.09.24 в 18:36

За поезията като терапия

Книгата със съвременна поезия “Билет за никъде другаде” на Нели Станева е избрана в дългия списък за наградите “Перото”. “Това е важна награда. Има си традиция. Като цяло обаче аз съм имунизирана срещу тези надпревари, макар че участвам с удоволствие в тях. Те са като тренировка за егото и това, което е след егото на автора”, коментира Нели Станева..

публикувано на 27.09.24 в 17:50
Белите коси не са повод за отстраняване от работа

Активните хора над 60 г. - спасителен резерв за трудовия пазар на ЕС

Изследване, проведено в Международния ден на възрастовото многообразие, който се отбелязва на 24 септември, сочи, че хората на възраст от 60 до 69 години могат да спасят трудовия пазар на Европейския съюз в условията на задълбочаваща се демографска криза. При развитието на успешни политики за отложено пенсиониране техният дял в общата..

публикувано на 27.09.24 в 17:30

Писателят Боян Тончев: Пиша, за да се свържа със себе си

Сборникът с разкази "Безкраен свършек на света” събира безпристрастно човешки истории, които дават възможност да огледаме самотата си в другия и да вибрираме на една честота, която е отвъд злободневието. “Това, от което ми става приятно,но ме изненадва, е когато ми каже някой, че се е разплакал на мой разказ или по някакъв друг начин е реагирал, защото..

публикувано на 27.09.24 в 16:14
Снимка: Европейска седмица на спорта

Празничната Европейска седмица на спорта ще прелее в #BeActive тур

За десета поредна година в България се провежда инициативата Европейска седмица на спорта , която цели да насърчава както малки, така и големи в мисията за здравословен начин на живот чрез физическа активност. Мотото на програмата тази година е „Бъди активен, остани във форма, мисли зелено“. Броят на градовете, които ще бъдат домакин на..

публикувано на 27.09.24 в 15:49

Сборникът "На живо от София" - с любов и чувство за хумор към проблемите на столицата ни

На 17 септември, издателство "Сиела" обяви излизането на допълненото издание на сборника с разкази "На живо от София" от Александър Шпатов. В обновеното издание (първото е от 2014 г.) са включени нови истории, както и илюстрации към всяка история на художника Дамян Дамянов. “ Най-големият проблем на София е на символно ниво - като започнем от..

публикувано на 27.09.24 в 15:25
Олга Василевска

Как да насърчим детското четене онлайн

Олга Василевска е трето поколение предприемач с фокус върху развитието на екипи. Създава подкаста си „Нов Човек Подкаст“, за да изследва темата за промените в живота ни. На ролята си като майка на Екатерина (8 г.) и Борислав (6,5 г.), Оля отдава цялостната промяна в мирогледа и отношението към себе си и света. “ Подкастът "Нов човек“..

публикувано на 27.09.24 в 15:13