„Книгоиздателската индустрия показва изключително голяма устойчивост“, сподели той. По думите му за последните 15 години в САЩ продажбите на книги остават стабилни в диапазона м-у 26 и 28 млрд. долара, а в Германия се задържат между 9 и 5 млрд. евро.
Той каза, че в България е погрешно впечатлението, че „пандемията означава криза за книгоиздаването“ и допълни, че дори тук цифрите говорят друго: по данни на НСИ през 2020 г. в България са издадени рекорден брой книги – 10769, което е рекорден брой откакто се води статистика от 1960 г.
Според д-р Александров пандемията е предпоставка за повече четене на книги, тъй като хората са оставали повече по домовете си и, че онлайн продажбите също са се увеличили.
„Много хора също се заблуждават, че едва ли не пандемията е благодатна единствено за електронните формати - аудиокнига и електронна книга, просто защото много лесно се поръчват онлайн, но не е така. И тук отново може да ви изненадам с две числа: през 2021 г. САЩ постигнаха рекорден брой продажби на печатни книги от 825 млн. бр.“, поясни д-р Александров.
Той каза, че поради оскъпяването на хартията не бива да рисуваме апокалиптични картини как няма да има кой да печата хартиени издания и ще преминем само на електронни книги, но „Печатната услуга ще стане по-скъпа. Първо заради затрудненията в доставки на хартия и второ, поради повишената цена на електроенергията, печатната услуга е силно зависима“.
Александров заяви, че печатната книга има функции, които са напълно незаменими от електронните формати, някои от които са усета на книжното тяло, възможността тя да може да бъде подарена, дъхът на хартия…
„Предвижданията за смъртта на печатната книга отдавна се смятат за отживелица“, каза д-р Александров и заключи, че „Аудиокнигата, електронната книга и печатната книга като три медийни формата ще продължат взаимната си еволюция, те ще се допълват едни други. Просто всяка от тях изпълнява различни функции“.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 1 юли в едно от местата за културни събития в столицата, любителите на съвременна българска поезия, имаха възможност да се съберат и да слушат нови и вдъхновяващи стихове. Поезията не е нишово изкуство, но е по-бутикова и публиката на поезията не е съизмерима с тази на прозата, но снощи хората опровергаха това. “На сцената излязохме 21 поета от..
Статистиката за пътната безопасност у нас е повече от тревожна. Според данни на ИПБ, от началото на годината са загинали 10 деца вследствие ПТП, което е пет пъти повече отколкото за същия период на миналата година. Ранените деца също са повече (553 срещу 514). Повечето загинали деца (7 от 10) са били пътници в превозни средства, а..
“Продължаваме промяната” понесоха поредица от удари на общинско ниво и оставката на Кирил Петков е само продължение на тези събития. “Общинската политика също е политика, особено когато става въпрос за политиката на столичния град”. “Очевидно тече кампания на властта срещу тях, както те самите определиха”, казва политологът. В същото време, според него,..
Столичната община започна обновяване на пътната маркировка в града, с акцент върху пешеходните пътеки, улиците и булевардите. Дейностите са стартирали от основните булеварди и най-натоварените пешеходни пътеки, уточниха от Столичната община. Вече има положена маркировка на булевардите "Цар Освободител", "Христо Ботев", "Скобелев", част от..
Георги Арнаудов е безспорно един от най-изпълняваните съвременни български композитори и у нас, и по света. Един от най-интригуващите и търсещите. От тези, който проглеждат отвъд видимото, под повърхността. Логично, той е и композитор във фокус на тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Софийски музикални седмици“. И тази вечер от..
Картите за пътуване на над 400 000 клиенти столичния градски транспорт са безплатно и автоматично удължени, спрямо периода на валидност на техния превозен документ по време на синдикалния протест, възпрепятствал възможността им за пътуване с наземния градски транспорт в интервала 14-19 май 2025 г., съобщават от Центъра за градска мобилност(ЦГМ)...
Среща на тема "Потенциална опасност от свлачищни процеси в котлована на рудника" ще се проведе днес, 2 юли от 17:30 ч. в районната администрация на район "Кремиковци". Във връзка с важността на темата е предвидена и втора среща на 7 юли (понеделник) от 18:00 ч. в заседателната зала на НЧ “Светлина 1906“, кв. „Кремиковци“. От районната..