Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боряна Маринкова: 70% от всички сигнали за липсващи лекарства биха се решили чрез повече внос

Снимка: Радио София

Пандемията от Covid-19 задълбочи съществуващия недостиг на лекарствени продукти. От месеци пациенти сигнализират за липса на нискомолекулни хепарини, на лекарства за недоносени и др. в аптечната мрежа.

Това не се случва само у нас – още през април 2020 г., университетски болници в ЕС предупредиха за опасността от изчерпване на запасите от някои лекарства - анестетици, антибиотици, препарати за отпускане на мускулите и други. Причините са намалялото производство, ограниченията за износ от други държави и стремежът към натрупване на резерви по време на здравната криза. 

На този фон у нас започна да функционира специализирана електронна система за проследяване на лекарствата като наличности и да генерира забранителни списъци на лекарства за износ.

1575 сигнала за липсващи лекарства са получени до днес (16 февруари), каза в студиото на Радио София Боряна Маринкова – изпълнителен директор на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства.

„Около 70% от всички сигнали биха се решили чрез повече внос. Ние затова многократно сме призовавали за либерализация на всички процеси касаещи лекарствоснабдяването, следвайки всички регулации и изисквания към участниците в него, за да има повече възможности и повече пътища за доставки на лекарства към България“, каза Маринкова.

Тя добави, че 22% от сигналите касаят лекарства, които не се внасят в България поради икономически причини. 29 на сто са сигналите, които са за лекарства, налични в аптечната мрежа, но пациентът не е успял веднага да се ориентира къде точно може да ги намери.

„Не всяка аптека има всички възможни лекарства, които се ползват на територията на България. Минавайки през една или втора аптека, пациентът остава с впечатлението, че въпросното лекарство го няма“, заяви Боряна Маринкова и допълни, че над 48% от всички сигнали идват от София.

По думите й, за 9 лекарствени продукта има категоричен отказ за внос в България.

„Единият от тях е едно лекарство за чревни и белодробни паразити, много често се използва при лечение на малки деца и от по-възрастни, които страдат от някакъв вид паразитоза, но най-високият брой сигнали, откакто е започнала пандемията касаят нискомолекулните хепарини. Тук казусът е, че имаше прескочена доставка през януари, дойде в последните дни доставка, с които преимуществено се зареждат лечебните заведения, останалите количества се насочват към аптеки“, каза Боряна Маринкова.

Сигналите за липсващи лекарства се подават основно от пациенти, лекари, фармацевти, пациентски организации и медии.

От Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства предлагат промяна в Наредбата за неразрешени лекарствени продукти и Закона за лекарствата - да се предвиди възможност лекарствата, които са имали регистрация, но тя е изтекла, поради причини, които не са свързани с лекарствената безопасност, да могат да бъдат внасяни от паралелни дистрибутори или от търговците с лекарства на едро. Тези, които никога не са имали регистрация да бъдат обект на внос, с притежател на разрешение, който да отговаря за тяхната лекарствена безопасност, но да могат да бъдат достъпни и в аптечната мрежа, не само в лечебните заведения, предлагат още от БАРПТЛ.

Подробности можете да чуете в интервюто на Катя Василева с Боряна Маринкова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проверките на НАП се концентрират по морските ни курорти

Националната агенция за приходите (НАП) започва лятната си контролна кампания за спазване на данъчното и осигурително законодателство по българското Черноморие. До края на сезона предстоят над 6000 проверки на ресторанти, нощни заведения, магазини, атракциони и паркинги. Под активно наблюдение вече са поставени стотици обекти по..

публикувано на 04.07.24 в 18:51
Андрей Велчев

И в България идват доста гурме туристи, кухнята се отразява пряко на репутацията

През последните 2 години се отчита фактът, че в страната ни идват гости, заради туристическото удоволствие, наречено храна – различна и специфична за даден регион. "Има немалко гурме туристи", изтъкна пред БНР-Радио София д-р Андрей Велчев- председател на Сдружение за достъпна храна . Хората научават за български дестинации от споделени..

публикувано на 04.07.24 в 17:18
Атанас Димитров

Атанас Димитров: Туризмът ни трябва да усеща гърба на държавата

Туризмът е пътуване, настаняване, хранене, преживяване.  България има много какво да покаже и да даде и като атмосфера, и като природа, и като интериор на местата за отсядане. Секторът обаче се нуждае от държавен гръб – дори само за реклама. Това коментира пред БНР-Радио София Атанас Димитров  - зам.-председател Българската хотелиерска..

публикувано на 04.07.24 в 16:43

Един убит и двама ранени при престрелка в кв. "Модерно предградие"

Престрелка в столичния квартал "Модерно предградие" е станала около 15 часа днес пред пред офис за бързи кредити (блок №3), като са били простреляни  трима мъже - един е починал на място, а двама са ранени. По случая към момента има двама задържани. Главният секретар на МВР главен комисар Димитър Кангалджиев, който пристигна на мястото, съобщи,..

публикувано на 04.07.24 в 16:05
Димитър Манолов

Димитър Манолов: Да не забравяме за заплатите и КТД не само заради евродирективата

Директивата за адекватни минимални заплати в Европейския съюз трябва да бъде транспонирана в българското законодателство, независимо от срока (15 ноември-бел.ред.), независимо от възможните санкции и от това, че България може да се „шмугне“ някак си. Това коментира пред БНР-Радио София президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов ...

публикувано на 04.07.24 в 15:17

Историята да спасиш едно куче

Тери не е българин по месторождение, а е австралиец. Но е направил за България повече отколкото много българи някога ще направят за животните. Той е създател на приюта за бездомни кучета  Every Dog Matters EU   до Костинброд, благодарение на който стотици бездомничета са се превърнали в страхотни домашни любимци някъде по света, включително и..

публикувано на 04.07.24 в 12:26

Велосипедното движение в центъра на София се е увеличило двойно

Велосипедното движение се е увеличило двойно София. Това каза пред Радио София Радостина Петрова от сдружение "Велоеволюция", цитирайки данни от столичния зам.-кмет по транспорта. „Същевременно автомобилното движение е намаляло в участъка. Това е търсеният ефект и мисля, че хората, които се движат там го виждат това нещо. Има дни и часове, в които..

публикувано на 04.07.24 в 11:23