Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липсата на субсидии обезценява българския трапезен картоф

Снимка: архив

Ниската покупателна способност на българина води до търсене на евтина продукция без оглед на качеството.

"Самата философия на картофопроизводството в България има изключително социален елемент", сподели в ефира на Радио София Тодор Джиков, представител на Национална асоциация на картофопроизводителите.

Той каза, че базиран в планинските и полупланински райони на страната, за голяма част от местното население този отрасъл е от основно значение.

Подкрепата, която е давана на българските картофопроизводители от ЕС за производството на трапезни картофи е спряна, а остава тази за сортовете за нишесте.

По думите му разликата между двата вида е следната: "Картофите за нишесте не могат да се ядат, те са изключително твърди, сухото вещество е в много голям процент".

Липсата на фабрика за нишесте на Балканския полуостров, както и негодността за консумация на сортовете картофи за нишесте обезсмислят тяхното отглеждане.

Джиков каза, че от Министерството на земеделието и храните са обещали изработването на алтернативни варианти на подпомагане на българските картофопроизводители.

Той добави, че:

"Без подобен род финансова помощ, която представлява около 15% от стойността на българските картофи като разходи ние не можем да издържим на ценовия натиск на високосубсидираната продукция от Западна Европа".

По думите му, цените на картофите не се определят от България, а от Германия, Полша, Франция и Белгия и ние се равняваме по тях. Той каза още, че дори да произведем картофи за нишесте, транспортът до фабриките в Европа е много скъп, а и свръхпроизводството задоволява мощностите.

"Обричаме картофопроизводството в България да изчезне, ако няма възможност да остане тази помощ, или ако не се изработят алтернативни варианти на подпомагане", допълни Джиков.

От Министерство на земеделието отговориха:

"Позиция на Министерство на земеделието във връзка с обвързаната подкрепа на производителите на трапезни картофи

През Програмния период 2023-2027 година производителите на картофи са включени в обхвата на необвързаното с производството подпомагане чрез интервенциите за основното подпомагане на доходите за устойчивост, допълнителното преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост и еко схемите по Първи стълб.

Същевременно за секторите определени като специфични и важни по социално-икономически или екологични съображения, какъвто е сектора на плодовете и зеленчуците, е насочена допълнителна подкрепа чрез обвързаното с производството подпомагане. В приложното поле на този вид подкрепа са включени като допустими за подпомагане „картофи за нишесте“, което ограничава възможностите за подкрепа на „трапезни картофи“.

В искането си чрез нарочна декларация за запазване на „трапезните картофи“ в списъка на допустимите за подпомагане сектори в рамките на обвързаната с производството подпомагане България беше подкрепена от четири държави членки, които предоставят обвързано с производството подпомагане за трапезни картофи – Чешката Република, Унгария, Румъния и Словакия.

При гласуването на финализирания текст на Проект за Регламента за стратегическите планове България се въздържа и не подкрепи проекта на Регламент, който обаче получи подкрепата на мнозинството от държавите членки.

Министерство на земеделието продължава усилията си в търсене на възможности за осигуряване на подкрепа на производители на трапезни картофи.

В тази връзка, беше проведена среща с представители на Национална асоциация на картофопроизводитеите. По време на срещата от страна на Министерство на земеделието беше поет ангажимент, че ще бъдат положени всички усилия „трапезните картофи“ да бъдат включени, като допустими за подпомагане с обвързана подкрепа в рамките на Стратегическия план".

 Още подробности можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва проект "Мама работи“ - в подкрепа на работещите жени-майки

Проектът “Мама работи“ е в подкрепа на работещите жени-майки. Изпълнител на проекта е Фондация “Мама има работа“ с финансовата подкрепа на Столичната община – Програма “Европа“ 2025, в партньорство с НЧ “Мечталище 2024“ и район „Лозенец“. Проектът цели да идентифицира нуждите на работещите жени-майки, да подкрепи тяхното личностно и професионално..

публикувано на 17.07.25 в 20:13

Какви имоти в София са обявени за нищожни

Разкрития на представители на ДБ относно продажбата на държавни имоти с отпаднала необходимост в София. Още преди месец се заговори за терени на няколко километра от сградите на БАН, както и такива в район “Лозенец”, които са предвидени за улици, а преди няколко дни темата повдигна и районният кмет на "Лозенец" Константин Павлов, който посочи, че..

публикувано на 17.07.25 в 19:34

11 процента ръст на туристите в София от началото на годината

От началото на 2025 година напливът от туристи в София се увеличава с 11% на годишна база, това уточниха от Общинско предприятие "Туризъм" при Столичната община. Данните посочват, че за периода януари-юни столицата е посетена от над 647 хил. туристи. Най-голям интерес проявяват посетители от държавите Израел, Италия, Испания, Франция,..

публикувано на 17.07.25 в 18:49

За поне 150% от МРЗ настояват специалистите по здравни грижи

Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи настоява за по-високи заплати и по-добри специализации. “Промените, които ние предлагаме и които на 14-ти внесохме като наше предложение в Министерство на здравеопазването касае освен увеличаване на заплащането - едно от основните ни искания. Искам да обясня, защо е толкова важно да бъде..

публикувано на 17.07.25 в 17:41
Рила

Продължават честванията по повод юбилейната 130-годишнина от създаването на БТС

За събитията  и нови активности предвидени по повод 130 години от създаването на Български туристически съюз,  разказа в предаването “Радиокафе“ изпълнителният секретар на БТС Лъчезар Лазаров, който не скри вълнението на екипа на БТС и на всички туристически дружества по повод юбилейната годишнина в настоящата 2025-а година...

публикувано на 17.07.25 в 15:19

Археолози откриха богат женски гроб в Хераклея Синтика

Богат женски гроб проучва екипът на проф. Вагалински в Западния некропол на Хераклея Синтика, източно от откритата малко по-рано днес плоча със семеен портрет, съобщават от Archaeologia Bulgarica. Жената е погребана с накити - една златна обица на лявото ухо /по-масивна от намираните досега/, бронзова гривна на ръката, костени игли в прическата. До..

публикувано на 17.07.25 в 14:47

Изложба представя историята на Гвардейския оркестър и развитието на българската музикална култура

Изложбата “Гвардейският оркестър и формирането на културния и музикален живот в столицата и страната“ се откри днес, 17 юли, в градината пред Народния театър “Иван Вазов“. Тя съдържа архивни снимки и документи, чрез които посетителите ще имат възможност да се запознаят отблизо с дейността около формирането на тези първи музикални състави..

публикувано на 17.07.25 в 13:04