Иванова каза, че тази година кандидатите са били доста по-млади, а възрастовата граница е до 35 години. Те са завършили първата си степен на обучение във ВУЗ - "бакалавър" и желанието им е да продължат обучението си във висши учебни заведения в чужбина.
"Това, като че ли отличава второто издание на конкурса от първото, където наистина имахме утвърдени учени с много сериозни постижения в съответната област", заяви Иванова и добави, че:
"Те се стремяха към специализации, които допълваха следдипломната им квалификация".
Иванова спомена, че един от номинираните участници тази година след завършването на специализацията, която е спечелил при първото кандидатстване, е спечелил втора специализация в престижен университет и продължава своя път на млад и успешен учен в сферата на нанотехнологиите.
"За тази награда кандидатстват изключително смели хора, които независимо от всички препятствия и твърде несигурната ситуация, в която всички живеем, въпреки това изгаряйки от желание да продължат образованието си и в стремежа си да постигнат начертаните цели, те са кандидатствали, намерили са и начина, а и университетите, в които да кандидатстват, така че продължават напред", добави тя.
Иванова допълни, че останалите отличени са в сферата на изобразителното изкуство, социалната културология и социалната антропология и, че за всеки един от номинираните фондът е организирал дарителска кампания с мото "Подкрепи таланта - дари".
Национален дарителски фонд "13 века Бългрия" през 2021 г. отбеляза своята 40 годишнина със забележителен резултат със своите 80 хил. дарители от цял свят. Издадена е и книга, в която са включени 40 от най-знаковите и стойностни дарения през този период.
Фондът стартира нов конкурс за българските писатели живеещи зад граница и е разписан регламента за конкурса "Съвременна българска художествена литература без граници" в категории "роман", "сборник разкази" и "стихосбирка".
Името на лауреата на тазгодишната национална награда ще стане известно в края на юни 2022 г.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив..
Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично. На 7 ноември ще..
Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..
Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците: "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..