Доклад на тема „Изкуственият интелект, който идва“ ще бъде представен от доц. д-р Борис Грозданов на 24 февруари.
Става дума за познати сфери, но те търпят сериозна трансформация именно под влиянието на експлозивното развиване на технологиите. Някои форми на изкуствен интелект имат тясно приложение, но други могат да се използват за анализи, за засичане на измами, игри в различни области и т.н., обясни пред Радио София доц. Грозданов. Той работи в секция „Философия на науката“ към БАН, изследва полетата на научната епистемология, пространство и време, както изкуствения интелект. През 2008 г. печели престижната награда Marie Curie Fellowship към Евопейската комисия и работи в Оксфордския университет към групата по Философия на физиката.
Но има и съвсем различен тип изкуствен интелект, който се среща в текстовете на Алън Тюринг, допълни доц. Грозданов. И даде цитат от британския математик и учен: Тези, които могат да си представят всичко, могат да създадат това, което е невъзможно.
Границите в настоящото технологично развитие на изкуствения интелект полека-лека ще бъдат прекрачвани от екипи, държави и отделни учени по цял свят и скоро ще станем свидетели на такива технологии, каквито и писателите фантасти са пропуснали да си представят, убеден е българският учен.
По думите му човек има толкова основание да се страхува от роботите, колкото и от самия човек.
Ролята на изкуствения интелект в геномните изследвания и геномните редакции ще бъде предмет на дебат между доц. Силвия Серафимова (секция „Етически изследвания“, ИФС-БАН) и доц. Борис Грозданов в онлайн семинар на 23 февруари от 13 часа.
Целта не е да се стигне до категорично заключение дали застъпниците на геномна редакция – в името на борба с болест например, са прави или скептиците. Сложни въпроси като този трябва да се дискутира от учени, а решението ще бъде взето по-късно от обществата и формите, които ги управляват, коментира доц. Грозданов.
Линк към заседателната зала на семинара: Jitsi Meet.
С него разговаря Елена Пъневска.
Водещи хирурзи от университетска болница "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари от цяла България на миниинвазивни техники и конвенционална хирургия при спешни хирургични състояния. Двудневният курс е със силно застъпена практическата част. Тя ще бъде реализирана върху специални тренажори, които са създадени от индийската фирма. До този момент в във..
Незрящите срещат различна степен на затруднения в придвижването по улиците и тротоарите на София. "Много е важно кога и колко си учил ориентиране и мобилност, както и къде отиваш. Ако трябва да стигнеш на непознато място, е много трудно", подчерта пред БНР-Радио София Андриан Асенов, който е незрящ, но талантът му го е направил популярен..
На 24 февруари 2025 г., от 18.30 ч., в Литературния клуб на Столичната библиотека, ще гостува Яница Радева в поредицата "Разказвач на месеца". Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Яница Радева пише проза,..
Тактилните плочи , монтирани в подлеза на бул. "Цариградско шосе", при бившия хотел "Плиска" , е очевидно добра идея и реализация. Това отчитат както незрящите хора, минават оттам, така и хората, осъществили инициативата на тогавашният кмет на район "Слатина" Георги Илиев с финансиране от Столичната община и подкрепата на зам.-кмета по социални..
"Наистина, участвам във фирма, аз съм я създал отпреди 20 години. Не виждам нищо нередно, защото законът забранява да си управител или в ръководен орган. Когато притежаваш дял, ти си инвеститор." Това изтъкна пред БНР-Радио София Георги Илиев, когото ОИК отстрани от поста кмет на столичния район "Слатина" . Да си съдружник е забранено..
Днес ще е предимно слънчево. Ще духа слаб, в източните райони до умерен вятър от север-североизток. Температурите ще са в широки граници: минималните - от минус 20° до минус 5°, а максималните - от минус 6° до 5°. Жълт код за опасно ниски температури е обявен в почти цялата страната, с изключение на пет области - Благоевград, Пазарджик,..