Доклад на тема „Изкуственият интелект, който идва“ ще бъде представен от доц. д-р Борис Грозданов на 24 февруари.
Става дума за познати сфери, но те търпят сериозна трансформация именно под влиянието на експлозивното развиване на технологиите. Някои форми на изкуствен интелект имат тясно приложение, но други могат да се използват за анализи, за засичане на измами, игри в различни области и т.н., обясни пред Радио София доц. Грозданов. Той работи в секция „Философия на науката“ към БАН, изследва полетата на научната епистемология, пространство и време, както изкуствения интелект. През 2008 г. печели престижната награда Marie Curie Fellowship към Евопейската комисия и работи в Оксфордския университет към групата по Философия на физиката.
Но има и съвсем различен тип изкуствен интелект, който се среща в текстовете на Алън Тюринг, допълни доц. Грозданов. И даде цитат от британския математик и учен: Тези, които могат да си представят всичко, могат да създадат това, което е невъзможно.
Границите в настоящото технологично развитие на изкуствения интелект полека-лека ще бъдат прекрачвани от екипи, държави и отделни учени по цял свят и скоро ще станем свидетели на такива технологии, каквито и писателите фантасти са пропуснали да си представят, убеден е българският учен.
По думите му човек има толкова основание да се страхува от роботите, колкото и от самия човек.
Ролята на изкуствения интелект в геномните изследвания и геномните редакции ще бъде предмет на дебат между доц. Силвия Серафимова (секция „Етически изследвания“, ИФС-БАН) и доц. Борис Грозданов в онлайн семинар на 23 февруари от 13 часа.
Целта не е да се стигне до категорично заключение дали застъпниците на геномна редакция – в името на борба с болест например, са прави или скептиците. Сложни въпроси като този трябва да се дискутира от учени, а решението ще бъде взето по-късно от обществата и формите, които ги управляват, коментира доц. Грозданов.
Линк към заседателната зала на семинара: Jitsi Meet.
С него разговаря Елена Пъневска.
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..