Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

450 000 лева е отделила Столичната община на районните администрации за текущ ремонт на подлези през 2021 г.

Ангел Джоргов: Изграждаме два надлеза над Южната дъга на Околовръстния път

Най-проблемните подлези ще бъдат взети за стопанисване от Столичната община

Снимка: Диана Костова

Само три подлеза, от общо 89 на територията на Столичната община, в момента са неизползваеми. Единият е на бул. „Мария Луиза“, вторият е срещу НДК, третият е в район „Подуяне“, а причината е недостъпна среда. Това каза в студиото на Радио София инж. Ангел Джоргов - зам.-кмет на Столичната община в направление „Обществено строителство“.

„Всички останали подлези в момента се ползват независимо дали имат изградена достъпна среда – с рампи, с асансьори или са изграждани преди много години. Не мисля, че трябва да се закриват подлези“, добави инж. Джоргов.

Проблем съществува и от факта, че през годините голяма част от помещенията в подлезите са придобити и са частна собственост. По думите на зам.-кмета, „не е толкова лесно да прекъснеш достъпа до един частен имот. Това е една от причините подлезът на бул. „Фритьоф Нансен“ да не се затваря напълно“.

По отношение изграждане на надлези на големите столични кръстовища, Ангел Джоргов обясни, че е трудно да се изградят такива, тъй като те трябва да бъдат с необходимата височина.

Трябват асансьори и рампи. Оставете настрана, че това е доста скъпо начинание, но чисто технически е свързано с много преустройства, доста е вероятно и да трябва да се правят ПУП-ове за тези надлези“, каза зам.-кметът.

Той допълни, че от няколко години, Столичната община работи по реализирането на два надлеза на Южната дъга на Околовръстния път. През тази година предстои пускането на процедура за избор на изпълнител за първия от тях. 

Ангел Джоргов добави, че с решение на Столичния общински съвет от 2010 г., по-голямата част от подлезите са дадени за поддръжка на районните администрации, а общината ги обезпечава финансово за належащи ремонти. Зам.-кметът допълни, че около половината от подлезите в столицата са снабдени с видеонаблюдение. Те са предимно в централната градска част и по големите булеварди.

„Има специализиран център в Столичната община, където има хора, които на живо следят видеонаблюдението. Имат връзка с него и СОТ фирмите, там където е осигурена и такава охрана и поетапно се увеличава броя на подлезите, в които има видеонаблюдение“, каза още зам.-кметът на Столичната община в направление „Обществено строителство“.

По отношение на опасните релси на стълбите в подлезите, Джоргов обясни, че по Наредбата за достъпна среда, трябва да бъдат изградени рампи с до 5% наклон.


„Тези релси са изграждани в годините назад и сега в момента са в заварено положение. Трудно е да се вземе решение дали да бъдат премахнати или не, защото при развален асансьор, например, хората ги ползват. При изграждането на новите подлези се спазва Наредбата за достъпна среда и трябва да има или асансьор или въпросните рампи. В подлезите, в които е невъзможно изпълнението на Наредбата и изграждането на рампи, решението е монтиране на асансьори“, каза Ангел Джоргов.

Той допълни, че най-натоварените и най-проблемни подлези ще бъдат взети за стопанисване от Столичната община, тъй като при необходимост, тя има капацитета за 24-часова поддръжка, с помощта на екипа на „Аварийна помощ и превенция“.

Относно честите наводнения в подлезите, Джоргов обясни, че това е въпрос на поддръжка.


„Ние имаме голям проблем в подлезите, в които има търговски обекти, в които се готви храна. Те трябва да имат система за маслоулавяне, за да не отива мазнината директно в канала. Но на практика, ние отделяме един изключително голям ресурс да отпушваме такива канали. Като се запушат, след това и при не толкова интензивен дъжд, водата няма къде да отиде“, каза Джоргов и обясни, че при ремонта на кръстовището на бул. „България“ и бул. „Гоце Делчев“, както и на бул. „България“ и бул. „Тодор Каблешков“ ще бъде подменена хидроизолацията на тавана на подлеза.

Около 450 000 лева е отделила Столичната община на районните администрации за текущ ремонт на подлези през 2021 г., каза още зам.-кметът на Столичната община в направление „Обществено строителство“.

Подробности можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
площад

Софийски разкази - из миналото на площад "Бански"

Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..

публикувано на 26.04.25 в 16:00
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо и второ

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:

публикувано на 26.04.25 в 15:00
Райна Княгиня

Адресите на любовта - Райна Княгиня

Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..

публикувано на 26.04.25 в 14:00

В "малките кутии на подсъзнанието" се развива действието на "Сън в лятна нощ"

За  премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..

публикувано на 26.04.25 в 10:45
Богдана Златева

Ако гласът, който говори, не чува гласа отсреща

Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие  от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..

публикувано на 26.04.25 в 10:41
Траян Косев

Изкуственият интелект и създаденото от нас съдържание

Kой всъщност е автор на генерираното от AI съдържание - интервю с адвокат Траян Косев: "Целият свят се вълнува от отговора на този въпрос. Редно е първо да се запитаме какво се закриля от авторското право? У нас творчеството е свързано с физически лица. "Творческата" дейност на машината не е такава. В САЩ патентното ведомство слага разделителен..

публикувано на 26.04.25 в 10:37

"Греят" картините от юбилейната изложба на Стойчо Зерлиев

На 23 април в галерия "Еритаж" бе открита изложбата "Пътуване във времето" на Мастро Стойчо Зерлиев. Това е негова юбилейна изложба (80г.), която представя картини от почти целия му творчески път. "Това обхваща един дълъг период от моя живот. Още от завършване на художествена академия, а преди това имам и от завършване на художествена гимназия..

публикувано на 26.04.25 в 10:10