Д-р Георги Мишев - 77 и половина чудни растения:
"Идеята за книгата дойде от информацията за растенията в бита ни, но липсва обобщение за мястото им в духовния ни свят. Писал съм едната част, Елеонора Недялкова подготви фито-терапевтичната част.
Специфичното в книгата е, че ни подава информация, която е била достъпна или само за специалисти във фолклора, или само до практикуващите. Растенията са и кодове в ежедневието ни. Забравили сме някои специфични вярвания, свързани с тях.
Много от растенията са коментирани във връзка с народни практики - църковни и светски. Босилекът е използван като метличка, с която измитат невидимото и болестите.
Има стари публикации с народните названия на тези растения, те са различни из цялата страна - "решетката" е и "самодивско сито" или "вилино сито".
При написването на вярвания и обреди имаме трудност при идентифицирането на растенията - "стовез"/"сто възела" е обикновена "кокошка".
Здравецът и чимширът са най-известните и използвани. Подборът на тези 77 е мой избор и се уповават на народните вярвания. 77-те помагат на душата да се задържи в тялото, но има половинка, откъдето тя го напуска.
Растенията са били възприемани като духовни същности. Имало е забрана да се събират някои растения. На Еньовден се берат различни растения, по 1 стръкче.
От дълбока древност е посочвано изобилието на растенията, които си имат много празници - по Еньовден се берат тези за лекуване, а тези за обреди и ритуали, се берат по Гергьовден."
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото:
„Не е измислица морето и щастието съществува“. Ако тази строфа ви се падне в късметче към кафето без да е споменат автора, да знаете, че той е Христо Фотев, създателят на едни от най-четените, рецитирани и цитирани любовни стихотворение в съвременната българска поезия. „Светлите безумства“ на влюбванията му довеждат до три брака и любовен..
"Читателските практики в България 2006 – 2022 г." е социологическо изследване под научното ръководство на проф. Александър Кьосев, който го представя в ефир: "Корабът потъва бавно" по отношение на четенето на хартиен носител. Но само четене ли е общуването с електронните носители? Изследването е за четенето в свободното време, не за..
Мария Тарашманова представя " Карта пътеводител на България" - всичко, което трябва да знаем за най-доброто преживяване в България и обновяване на новите най-популярни туристически обекта в страната: "Наблягам на местата в България, които са суперкрасиви. Желанието ми е повече българи и чужденци да открият не само популярните дестинации...