Хибридната война с участието на дигиталните канали и платформи не спря нито за ден през целия период на Covid пандемията, но през последните дни форматът е невиждан, нещата излизат извън контрол. Можеше като общество и дори като институции да се предприемат някои мерки, за да не се стига дотук.
Това коментира пред Радио София Жюстин Томс, специалист по онлайн медии.
„Хибридната война вирее на почвата на неосведоменост, благодарение на липсата на медийна грамотност у хората. От редица демократични държави се правят опити да се наложат конкретни изисквания спрямо големите платформи – Фейсбук и другите социални мрежи, за да могат те технологично да отсяват тролове и неистински акаунти и т.н. Не можем обаче да разчитаме за всичко на технологиите.“
По думите ѝ националните и други големи медии са достатъчно отговорни да не разпространяват лъжлива информация. Но има хора, които свикнаха да изразяват мнения – често пъти крайни или поляризирани, с което утвърждават разделението и в обществото. „Разсприятеляваме“ хора, с които не сме на едно мнение и чуваме все по-кънтяща (и само) нашата собствена позиция, без да изпитваме нужда да научим и друга.
„Това е опасно явление, което може да доведе до пълно скъсване с реалността.“
Според Томс социалните медии налагат промени в обществото.
„Това може да се промени едва когато обществото догони технологиите.
Когато медийната грамотност се изучава още от предучилищна възраст. Когато обществото определи ценностите си и ги отстоява целенасочено.“
Не бива да отричаме социалните медии – те имат и достойнства, но трябва да се отнасяме отговорно към тях, подчерта още Жюстин Томс.
С нея разговаря Антония Каменичка.
На 21 май православната църква почита паметта на светите равноапостолни царе Константин и Елена. Повече от 100 хиляди българи празнуват имен ден, сочат данни на националната статистика. Денят е на особена почит в района на Странджа, където се нарича Костадиновден и се свързва с нестинарството. Празник има град Пазарджик, а..
Днес от запад на изток ще има временни увеличения на облачността и на изолирани места в западните райони преди обяд е възможно да превали слабо. Ще има и слънчеви часове, но около и след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, на повече места в западната половина от страната, съобщиха..
В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..
В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..
Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..
Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..
За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..