Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истинските любители на автомобили харесват и техните макети

Снимка: Радио София

Не само децата, но и възрастните хора харесват умалените модели на коли. Колекционер на мащабни макети, организатор на събития за автомобили, Данаил Пенчев разказа в ефира на Радио София за страстта си към хобито. На ретро паради, той и негови колеги са забелязали, че около 40 % от хората са поставяли на таблата на своите возила техни макети.

"Това на нас ни даде идея да го включим в програмата си и в Дупница, където 5 години правехме подред събития. В две от годините направихме конкурс за макетни модели", каза Пенчев и добави, че са имали награда наречена "Едно към едно". Тя е била за макет, който се доближава най-много до автомобил от парада.

Той поясни, че тези мащабни макети на коли се наричат "диорами" и се използват и в киното при скъпо струващи сцени. По думите му, в България в магазинната мрежа има само едно-две места, където може да се намерят такива макети и феновете си ги набавят от магазините за играчки или интернет, но има разлика между колекционерските и детските продукти.

"Колкото повече, тъй наречени "активни детайли" има в един мактен модел, толкова по-ценен е той, толкова по-реалистичен изглежда на снимки", каза Пенчев. Той каза още, че във фейсбук страницата имат филиал, където фотографи заснемат макети, аранжирани на фонове със специално осветление, така че снимките да изглеждат "арт". По думите му "По този начин ни се дава възможност да заснемеш такъв автомобил, който реално в живота може и да не го видиш".

Пенчев сподели, че освен снимката изписват и историята и характеристиките на реалния модел, като така почитателите се запознават изцяло с автомобила. Той каза още, че макетите на заобикалящата среда, като природа, асфалт и др. се изработват или от самите хобисти, или пък се закупуват готови такива от съответните колекционерски магазини.

Относно търговията с диорами, Пенчев сподели, че има спекуланти, които изкупуват цели серии и след време ги продават с огромна надценка. "Което е много жалко, защото ние нямаме такъв голям пазар и е хубаво до повече хора да достигнат хубавите модели", допълни колекционерът.

Данаил Пенчев, мениджър на клуб "Авангард Класик" се обърна към любителите с призив да си помагат, защото това на първо място е хоби, а след това бизнес.

Още подробности можете да чуете в звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За достъпна и качествена храна настояха граждански сдружения и политици

С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..

публикувано на 18.02.25 в 16:37

София възстановява своя дял от 43% в националната икономика

София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..

публикувано на 18.02.25 в 15:43
Реставрацията на текстил е трудна и в много от галериите не се прави

Чудото на реставрацията

Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..

публикувано на 18.02.25 в 15:31
Част от стенописа на Венцислав Йосифов-Jermain

Читалища разчитат на финансиране по програми от Столичната община и МК

Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..

публикувано на 18.02.25 в 15:03

Документалният филм „Скрити белези” - разказ за най-доброто ни участие във Венецианското биенале

Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..

публикувано на 18.02.25 в 13:46

Ученици се записват за априлско състезание по медийна грамотност

Платформата за четящи и знаещи деца "Книговище" започна междуучилищното състезание по медийна грамотност "Всезнайко" на тема "Четеш ли между редовете". Това е второто издание на междуучилищната надпревара след успешното състезание на тема "Европейски съюз" през 2024-та в София. За да може повече деца да се включат, състезанието тази..

публикувано на 18.02.25 в 13:03

Състоянието на асансьорите в София провокира столичани да изпращат десетки сигнали

Състоянието на асансьорите в София провокира столичани да изпращат десетки сигнали месечно до контролния орган. Това каза в ефира на Радио София Григор Къшов - главен директор на Главна дирекция „Инспекция за държавен технически надзор“ към Държавната агенция по метрологичен и технически надзор. “Асансьорите са опасни, затова са наречени съоръжения..

публикувано на 18.02.25 в 12:16